בלי אפרוחים, בבקשה

מה, בעצם, הבעיה בלעבוד על רגש? הרי בשורה התחתונה, המטרה טובה, לא? לעורר מודעות, לצמצם סבל, להפחית רצח של בע"ח. מה רע?

לא רע.

אולי זה קטנוני להתייחס לדרך. אחרי הכל, לא מדובר כאן באלימות, בהפחדה, בכפייה – סך הכל פנייה לרגש.

אפשר להעלות טיעון פרקטי – עבודה על הרגש לא יוצרת שיטתיות. מ"אפרוחים קטנים מתים זה עצוב" לא נובעת שום מסקנה ביחס לתרנגולות בוגרות, או פרות, או ילדים באפריקה. ההנמקה נשארת סביב הדברים שעדיף לי לא לראות.

זו התוצאה של הגנה על חיות חמודות. קל יותר להיות צבוע. ברור שאכפת לנו מדולפינים וגורים ומי שפוטוגני. אבל זו עבודה על רחמים, וביסוס של תפיסות מקובלות.

הקו שמעורר רחמים כלפי אפרוחים וחתלתולים אולי עוזר לאפרוחים וחתלתולים, אבל לא מקדם זכויות בע"ח – הוא מדגיש את ההבדל בין חיות חמודות שעליהן צריך להגן, וחיות מכוערות שמותר לאכול. יש כאן חיזוק של יחס אינסטרומנטלי כלפי יצורים חיים – הפריזמה היא של התועלת (האישית, האנושית) שניתן להפיק. המשחק על רגש, חום, אכפתיות, בא בהכרח על חשבון רציונליות קרה, שפשוט מתנגדת לסבל. יש מעט מאוד פוטוגניות מעוררת אכפתיות בתרנגולת בוגרת או בקרפיון. את לא רוצה לישון עם משהו כזה, לא רוצה להחזיק אותו בבית. אם נבסס את הזכויות שלו על אמפטיה, הוא יישאר מנה עיקרית.

אני לא מנסה להגיד שכרגיל האנשים הנחמדים גורמים נזק, חרף כל הכוונות הטובות שלהם. טוב, אולי קצת, אבל יהיה שקר להגיד שההנחה שלי לא הייתה מלכתחילה שאת ההחלטה הזו מוטב לקבל בשכל.

כי הקשר בין מאבקים שונים בא משם. כי ההחלטה המוסרית באה משם (עד ההגעה לערכים הבסיסיים שמעבר לרציונליזציה, אפילו שכאן אפשר למצוא גם הצדקה דאונטולוגית וגם תועלתנית די טובה).

כי אם המטרה היא אורח חיים שלא מבוסס על נחמדות, אלא על מוסר – זה חייב להיות כללי. זה פשוט לא יכול לגעת רק לכאן ועכשיו ופוטוגני. אולי בשר זה טעים. אולי לבני אדם יש שיניים של טורפים. זה פשוט לא משנה, לעזאזל.

ושוב ליעילות – את ההבנה ש"סבל זה רע" צריך לעשות פעם אחת. את התחושה ש"אפרוחים מתים זה עצוב" צריך להחיל על יותר מדי מקרים פרטיים. והיא לא עובדת כשזה לא עצוב.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s