עם הצ'ק או עליו.

נחוצה לי מעט ציניות. לא הרבה, משהו שיאפשר לי להתמודד כראוי עם הפרטים בכתבה הזאת.

בואו נניח לרגע שהצבא הישראלי הוא גוף לגיטימי ובעל זכות קיום. נהדר. עכשיו, לאחר שהורדנו מהשולחן את המכשלה הזו, לענייננו.

מערכת החינוך אמורה לוודא שהנכנסים בשעריה מקבלים מידה כלשהי של השכלה כללית וכלים להמשך חייהם, בדגש על זווית עיונית ועם אפשרויות לגיוון כזה או אחר. מה שהיא אינה אמורה לעשות, בחברה דמוקרטית (או ליברלית, או הומניסטית, או הכניסי-שם-תואר-נאור-כאן) הוא לשטוף לאנשים את המוח כדי שיעשו מה שאומרים להם.

הקשר בין צבא וחינוך מסוכן הרבה יותר מהקשר (המושמץ בפורומים נרחבים בהרבה) בין הון-לשלטון. לא רק שהוא משחית מערכת, מהיסוד, בערכים שאמורים להיות זרים לה, הוא נהנה מעידוד גורף לעשות זאת.

והערכים האלו אמורים להיות זרים לה. תפיסה חינוכית ראויה מקדמת מידה של חשיבה עצמאית, ביקורתית, ואולי למידה של עובדות רלוונטיות, ככר להתמודדות שכלית עם הסובב. צבא (זה שזמנית הנחנו את קיומו הלגיטימי) אינו מקדם ביקורת. הוא מושתת על ציות, וחייב להיות מושתת על ציות – מערכת בירוקרטית מסורבלת, שחייבת לפעול לפי מידרג נוקשה ולעבוד בתיאום, לא יכולה להיות מורכבת מעדר של אינדיוידואלים המטילים ספק בכל מה שאומרים להם מגבוה.

במצב אידיאלי, מערכת החינוך בישראל הייתה ישרה מספיק, מחוייבת מספיק לגישה חינוכית אמיתית, כדי לתת לחניכיה את הכלים המסוכנים ביותר לצבא – ספקנות בריאה ומחשבה חופשית, תוך ידיעה שאלו עשויים לשמש אותם בהתלבטויות הקרובות – כולל צווי הגיוס שיפקדו אותם לקראת סוף התיכון. צבא שקיומו מוצדק יוכל להתמודד עם המצב הזה, ואת יחסי הציבור שלו ינהל מחוץ לכותלי בית הספר.

למרבה הצער, אנחנו לא שם. מערכת שכוללת קייטנות-צבא בגיל 17, ימי חיילות במהלך התיכון, טיולי-של"ח עתירי מורשת קרב וגני ילדים מקושטים בדגלי יחידות צבאיות לקראת יום העצמאות, צבועה בחאקי עד לשורשיה. האיוולת של חינוך לערכים, עיוור והולך בתלם, מצדיקה שקיעה עמוקה יותר ויותר של הצבא לבתי הספר.

ועדיין, נראה שאיכשהו כל זה לא מספיק. ואנחנו נתקלות ברעיונות כמו המוזכר בכתבה – תגמול כספי לבתי ספר לפי אחוז המשרתים ביחידות קרביות. מקרה שלמישהו היה ספק לרגע מה לעזאזל אמור בית ספר תיכון לקדם.

נתעלם מעניין העצמת החזקים – אחוזי הגיוס הגבוהים ביותר הם ממילא במקומות הזקוקים פחות לתוספת לתקציב החינוך. גם המוניטין של בית ספר "מצטיין" ומעוטר נחוצים שם פחות.

שר החינוך גדעון סער יעניק תעודות הוקרה ופרסים כספיים לבתי הספר המובילים בגיוס תלמידים ליחידות קרביות.

רק בחברה מורעלת לחלוטין ממיליטריזם יכול משפט כזה לעבור בשקט. רק חברה ששכחה מה הם בתי ספר ולשם מה נועדו יכולה לקבל את הרעיון שבתי ספר צריכים לגייס תלמידים ליחידות קרביות.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה האישי הוא הפוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s