ענתי המורדת והמסמכים הסודיים

שיואו, כאילו, להפוך את ענת קם לספר נוער זה לא הרעיון הכי שולט(טטטטת) מאז ששנות השמונים נגמרו?

בימים מסוימים אני נזכרת למה כשאני מוציאה את האף מהארץ כדי לחפש חדשות במקום אחר אני מדלגת ישר לערוץ שבע. מסתבר שמצב הפובליציזם בישראל כל-כך קשה שידיעות נתנו לפרשנת הפוליטית ואשת הרוח הידועה סמדר שיר לכתוב טור דעה בפרשת ענת קם. אני מחכה בקוצר רוח להמשך המגמה הזו בפרשנות של גלילה רון-פדר למתרחש במצרים ("החבורה של מובארק" יכול להיות רב מכר היסטרי), ודיווחים של איטו אבירם מוועדת החקירה לאירגוני שמאל.

בכל מקרה, ניסיתי לכתוב לגברת שיר בתגובה לטור הנ"ל, אבל האתר שלה מתקלקל כל פעם שאני שולחת תגובה, כך שנאלצתי לוותר על מוסיקת הרקע הענוגה ולעבור לאכסניה סימפטית קצת יותר (וערכתי קצת, כי אפשר).

גברת שיר שלום רב,
קראתי את הטור שפרסמת בעד מאסר לענת קם, ועלו במחשבתי מספר תגובות שהייתי רוצה לחלוק עמך.
ראשית, ספק בעיני האם ניתן ברצינות לטעון שענת קם העבירה מסמכים סודיים משום שחשבה שהדבר "מגניב". היא אולי חשבה שהדבר ראוי, או חשוב (מחשבה שניתן לחלוק עליה, כפי שאני מאמינה שדעתך) אם היא הייתה מחפשת משהו מגניב, מן הסתם הייתה מעדיפה להצטלם למעריב לנוער, להופיע עם גלי בכוכב נולד או לכתוב סדרה רומנטית בהמשכים. פעולתה של קם, גם אם שנויה במחלוקת, היא פעולה פוליטית ומעוררת מחשבה. הניסיון להגחיך אותה דרך ייחוס מניע תמוה כמו רצון לעשות משהו "מגניב" לא ברור לי, מאחר שגם את מייחסת לקם אג'נדה מתוכה פעלה – גם מי שאינו מסכים עם הצעד שנקטה אינו חולק על חשיבותו. אג'נדה פוליטית לא חייבת להיות מגניבה [1] (אבל היא יכולה).

ביחס לצילום המסמכים – ספרתי שבעה אזכורים שונים לטענה שקם "צילמה" מסמכים. מן הראוי, בטור אקטואליה בעיתון, להקפיד על דיוקן של עובדות – קם העתיקה מסמכים לדיסקים. היא לא צילמה אותם, ובהתאמה, לא עמדה "שעות מול מכונת הצילום". השאלה האם המסמכים צולמו, נצרבו או הועתקו באמצעות נייר קופי אינה רלוונטית למהות העבירה המיוחסת לקם – אבל ניסיון להוכיח טענה רצינית תוך התבססות על משך הזמן שוודאי לקח כדי לצלם בחשאי מסמכים מזלזלת בקוראת. מי שלוקחת על עצמה להגן על עמדה בדיון מורכב ושנוי במחלוקת, ראוי שתשלוט לכל הפחות בעובדות עליהן היא מתבססת ומוכרות לקהל הרחב.

נקודה שלישית, וחשובה לא פחות – המסמכים ש"ישמחו את אויבינו" וההשוואה למנכ"ל חברה שמגלה שפקידה העבירה מסמכים סודיים למתחריו. ראוי להזכיר, שוב, שהמסמכים אותם העבירה קם העידו על הפרת הוראות בג"צ ופעולות בלתי חוקיות של מפקדים בצבא (וראי, למשל, הדים לעניין בפרשת נווה שעלתה שוב לכותרות לאחרונה, לרבות הביטוי "עזוב אותי מבג"צ" והבהרות בנוגע לחשיבות המידע שנחשף). המידע לא הועבר למרגלים סוריים, אלא לעיתונאי ישראלי, שפרסומיו כפופים ממילא לצנזורה ופיקוח ביטחוני ישראלי, גם אם לו עצמו אין סיווג ביטחוני או תפקיד בלשכת הרמטכל. ניתן לטעון שקם לא הייתה רשאית להפעיל שיקול דעת עצמאי בנוגע לפרסומם של מסמכים כאלו[2], אבל הניסיון להציג אותם כמקבילים למכירת סודות מסחריים או לניסיון לשמח את אויבינו הוא לא רק מרושע, אלא מטשטש את אופי המסמכים. ענת קם לא חשפה תכניות נשק סודי. היא חשפה הפרות של החוק והמשפט הישראלי והבינ"ל. כן, חשיפתו של נוהל שעיקרו הפרות כאילו היא חשיפה של "נהלים צבאיים". מאחר שכבר נקבע שהנוהל אינו לגיטימי, ולא אמור היה להיעשות בו שימוש, הגנה עליו אינה מגינה על סוד שיש לשמור. האם אויביה של מדינת ישראל שמחים לגילויי הפרת חוק מצד ישראל? אולי. אבל חשיבות חשיפת המסמכים אינה בכך שעכשיו האויב יודע את תוכנם, אלא בכך שאזרחי ישראל גילו אותו – והרי זה העיקר, וזה הגילוי שעליו קם נענשת. הבעיה אינה בכך שקם העבירה מידע – היא טמונה בכך שפעולות אלו בוצעו. המסמכים שקם חשפה מראים שלישראל יש סיבות קצת יותר חמורות לדאגה מאשר שמחתם של "אויבינו"[3].

הגישה שלפיה מותר לעשות הכל, אבל אסור לדבר על מה שעושים, היא גישה מסוכנת. חיסולים אינם פעולת מוסד חשאית שהצד השני יכול שלא להיות מודע אליה עד שענתי תספר לו. כשמנהיגי מחבלים מחוסלים על ידי הצבא, די קשה לחברים שלהם לא להבחין בכך. לא מהמחבלים הוסתרה ההתעלמות מהוראות בג"צ.

[1] נורא רציתי לקשר כאן לטור החזיות הסקסיסטי ההוא של נילי לנדסמן, אבל אי אפשר למצוא אותו ברשת. בהתחשב בחלקי בביקורת על "סולידריות" (לרבות המאמר הנ"ל, ושטויות שוביניסטיות, סקסיטיות ומטרידות אחרות), אני לא שמקומי להתלונן.

[2]אני לא חושבת שהטיעון הזה מכריע בשאלת העונש לענת קם, אבל הוא הטיעון האמיתי היחיד שבכלל ניתן לנסות להצדיק באמצעותו עונש כזה – אולי הפרסום היה ראוי ואולי לא, אבל זה לא שיקול דעת שמותר היה לה להפעיל. הנמקה שעיקרה המידע שפורסם בפועל, כשהיחידים מהם היה טעם להסתיר את המידע הם אזרחי ישראל, מטופשת כמעט כמו זו המתבססת על משך הזמן שקם עמדה מול מכונת הצילום. אולי סיגלית דיל הייתה עושה עבודה טובה יותר בנקודה הזו.

[3] אגב, מישהי נתקלה בגילויי שמחה של אויבים רשמיים לאחר גילוי המסמכים? או שהכוונה, כרגיל, היא שאם משהו רע בישראל האנטישמים בטח שמחים מזה?

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כיבוש נאור. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ענתי המורדת והמסמכים הסודיים

  1. שחר לנגבהיים הגיב:

    יקירתי, מי שבוחרת לנזוף על דיוק ועובדות, ראוי שתדייק בעובדות שהיא עצמה מביאה.
    "ראוי להזכיר, שוב, שהמסמכים אותם העבירה קם העידו על הפרת הוראות בג"צ ופעולות בלתי חוקיות של מפקדים בצבא" – לא, ענת קם העתיקה יותר מ-2000 מסמכים, שמיעוטם היו רלוונטיים לנושא זה. יותר מזה, הונח (באופן סביר למדי) שהיא לא הספיקה לעבור על רוב המסמכים שהעתיקה. אם את באמת רוצה שאנשים לא יבצעו הערכה פחותה של מעשיה, תשתדלי את שלא להגזים בהשקעה ובמחשבה שמאחורי פעולותיה.

  2. פאסט הגיב:

    מעבר לחוסר הדיוק ששחר כבר עמד עליו. יש עוד חוסר דיוק קטנטן, הטענה שצה"ל מחסל את המחבלים בכוונה לא כתובה לעניות דעתי במסמך המדובר (שקראתי), אבל גם אם היא כן כתובה שם, כולנו ידענו שהמחבלים מתים, מה שלא ידענו זה האם החיסול מתבצע כתוצאה מהתנגדות המחבלים, או בכוונה מראש.

    אגב, אם קם רצתה להדליף את "המסמך" המדובר, היה מספיק לה להדפיס אותו, העובדה שהיא הייתה צריכה 2 דיסקים כדי להוציא את המסמכים מעידה שהגברת לא הייתה בררנית במיוחד בנוגע למה היא מוציאה החוצה, למעשה, לא ברור בכלל האם היא הייתה מודעת למסמך בזמן הוצאת הדיסקים, או אם היא הייתה מודעת למסמך בעת שהעבירה אותו (בין השאר) לבלאו. הגברת השתחררה ביוני 2007, מסרה את החומר לבלאו בספטמבר 2008, והמאמר פורסם בסוף נובמבר 2008. יותר סביר בעיניי שאו שבלאו גילה את המסמך בעצמו כשעבר על החומר, או שהיא גילתה אותו חודשים רבים לאחר שחרורה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s