דברי במספרים, גברת

הרשומה הזו הולכת לכלול הרבה יותר מדי מספרים. הייתי שמחה להחליף אותם בשירה פוליטית מהמאה העשרים, אבל עם שירה לא קונים במכולת.

נציבות האו"ם לפליטים פירסמה נתונים על פליטים בעולם בשנת 2010. אני לא הולכת לנסות להעמיד פנים שאני גורם אובייקטיבי, אבל באמת שהחומר מרתק. חוצמזה, יש להם מפה אינטרקטיבית מגניבה.

אז קודם כל, אלו נתונים המתייחסים לשנת 2010, ולכן אם ננסה להשוות אותם לנתונים עדכניים של רשות האוכלוסין וההגירה הישראלית (נניח), נגלה שהמספרים לא מסתדרים. אז בזהירות, ובלי לגזור מהפליטים דאשתקד מסקנות מרחיקות לכת כלשהן (בוודאי לא ביחס לשנה זו), אילו אנקדוטות מעניינות אפשר להוציא מהמפה והטבלאות?

אם תמשיך ככה, בסוף לא יישארו לך חברים

מספרי הפליטים לפי מדינת מוצא מוצגים במספרים מוחלטים ולא ביחס לאוכלוסיה. מהם אפשר ללמוד קודם כל, שמדינות המוצא המובילות הן עדיין אפגניסטן (קצת יותר מ-3 מיליון פליטים) ועיראק (קצת יותר מ-1.6 מיליון), מה שלא ממש מפתיע. אחריהן סומליה, עם למעלה מ-700 אלף, מדגימה שאנשים בהחלט יכולים לברוח ממדינות שבקושי ראו חייל אמריקאי מאז שנות התשעים. אחריה מיאנמר וקונגו, עם למעלה מ-400 אלף בכל אחת. עוד בליגה של הגדולים קולומביה (395 אלף), סודאן (387 אלף), ויאטנאם (338 אלף), אריתריאה (222 אלף), וסוגרת את העשירייה הפותחת סין עם 184 אלף פליטים.

טוב שכן קרוב

הסעיף הלא מפתיע הבא הוא "לאן מגיעים פליטים". כצפוי, לפי הנתונים די ברור שאנשים אולי חולמים על אמריקה, אבל רוב הזמן מגיעים לשכנה מהדלת ליד. רוב הפליטים מאפגניסטן ברחו לאיראן ופקיסטן, עיראקים ברחו בעיקר לסוריה וירדן, סומלים ברחו בעיקר לקניה, אתיופיה ותימן. פליטים ממדינה אפריקאית ענייה וקורסת אחת עדיין בורחים בעיקר למדינה אפריקאית ענייה וקורסת סמוכה.

שבע בום

הסעיף הזה קצת יותר מעניין. כאן לא מוצגים מספרים מוחלטים, אלא יחס מספרי של פליטים לאוכלוסייה במדינת היעד (יש גם נתונים למספר הפליטים במדינת יעד, אם ממש מתחשק לכן). היחס מוצג במספר פליטים לאלף נפש במדינת היעד. נבחר כמה דוגמאות מעניינות:

אפשר לראות כמה דוגמאות בולטות להשפעה של קרבה לאזורי אסון. גם ביחס לאזור, סומליה מקפיצה את המספרים לידה היחס בתימן הוא 7.90 (בקניה, שלא דורשת מעבר ימי, היחס הוא 9.95).וזה עוד נמוך ביחס לפקיסטן (10.95) ואיראן (14.51).

בישראל, נניח, הנתונים (שוב – 2010) מדברים על בערך 3.43 פליטים לאלף איש. משמעותית יותר ממצרים (1.17) ולבנון (1.91 ) השכנות, אבל הרבה פחות מסוריה (49.26) וירדן (72.88).

אם נשווה את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון למדינות המתורבתות שמשתתפות באירוויזיון (אלו שמטיפות לנו מוסר, כן?) נראה שהיחס הרבה יותר גבוה מזה שנמצא ברוב במדינות ים תיכוניות אחרות (כמו איטליה, יוון וספרד, שאף אחת מהן לא מגיעה ל-1), וקצת יותר גבוה מבצרפת (3.20).

התמונה משתנה כשזזים צפונה – היחס בישראל יותר נמוך מבאנגליה (3.84), הולנד (4.51), קנדה (4.81), אוסטריה (5.08), שווייץ (6.37), גרמניה (7.22), נורווגיה (8.24) ושוודיה (8.81).

דבר אחד שאי אפשר להבין מהמפה, ומחייב עיון בטבלה המפורטת(שכוללת רק קבוצות של 5000 פליטים ומעלה), הוא מאיפה מגיעים הפליטים האלו לאירופה. יש גם הגירה ממדינות אפריקאיות, לפעמים אפילו משמעותית, אבל אלו לא המספרים הגדולים ביותר. נראה שבחלק גדול מהמקרים מדובר בהגירה ממדינות ערב או בהגירה בתוך אירופה, מהחלקים המוצלחים פחות לחלקים הסימפטיים יותר.

גם עם הנתונים האלו כדאי להיזהר. קודם כל, כאמור, מדובר בשנה שעברה. אפשר לחשב את ההשפעה של גלי ההגירה מהשנה האחרונה על ישראל, אבל בלי לדעת מה קרה בשאר העולם, יהיה די קשה להשוות.

בכל מקרה, לפחות על פני הדברים, נראה שהנתונים האלו מפריכים (לפחות ל-2010) שתי טענות הנפוצות בעדת הטוקבקים: האחת היא שישראל אכן צריכה להתמודד עם יותר פליטים ממה שפוגשים האירופאים יפי הנפש, והשנייה היא שבלי קשר למספרים המוחלטים, זו מדינה קטנה וכאן מהגרים מורגשים יותר.

פוסט זה פורסם בקטגוריה הגירה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על דברי במספרים, גברת

 1. שחר הגיב:

  המספרים בסוריה וירדן מעלים שאלה – כמה מהפליטים האלה פלסטינים? כמה מהם דור ראשון וכמה דור שני?

  • interspem הגיב:

   זה היה גם אחד מהדברים הראשונים שאני תהיתי לגביהם – לפי הטבלה, המספר במדינות האלו לא כולל פלסטינים כלל – רק עיראק (במצרים כן סופרים פלסטינים, נניח).
   הגיוני אם מה שהם בודקים הוא מגמות חדשות, אבל כן מבלבל כשרגילים לבדוק "כמה יש" ולא "כמה זזו".

   • שחר הגיב:

    זה לא נשמע לי נכון. קחי את עיראק – 1.6 מליון פליטים? נניח שכולם הולכים לסוריה וירדן. אוכלוסיית ירדן+סוריה – ~30 מליון. זה נותן לנו יחס של 1:15, בערך – שיותר נמוך מהיחס בירדן, וקצת יותר גבוה מהיחס בסוריה.
    כלומר, זה הופך לסביר רק אם מניחים הנחה מאוד לא סבירה, של בלעדיות הנדידה.
    או זה, או שלא הבנתי את הנתונים.

    • interspem הגיב:

     תראה, אני נוטה להסכים עם הגישה הספקנית, ויכול בהחלט להיות שצריך לעבוד רק עם הטבלה ונתוני אוכלוסיה, להתעלם מהעיתונות הבריטית, ולהתעלם מהמפה לגמרי בגלל שיש חישוב לא ברור בשלב שלהם.
     שאלה אחרת היא האם כל הטעויות (או הדברים הנכונים שמשום מה לא מתחברים אצלי) הן לאותו כיוון, ואז אם אפשר להיעזר בהן.
     מה שצריך להגיד הוא שהמספרים עצמם, ביחס לנתונים שאני כן מכירה ברמה כלשהי, נראים נכונים.

  • ר.בקצה הגיב:

   שלום,
   מדוע את מתעקשת לכנות את המסתננים פליטים?
   הרי אפילו לשיטת המחנה התומך בהסתננות מדובר ככל היותר במבקשי מקלט.
   אגב, בשנת 2011 הייתה עליה של כ- 19 אחוזים במספר המסתננים,
   http://www.inn.co.il/News/News.aspx/231883
   כך שאמו מדביקים את מערב אירופה בצעדי ענק

 2. המספרים האלה הם של נציבות האו"ם לפליטים. האם מדובר במי שמעמד הפליטות שלו אושר? שהגיש בקשה למעמד שכזה? מה זה אומר על המספרים בישראל? ומה זה אומר על "מהגרי עבודה"?

  • interspem הגיב:

   קודם כל – פליטות לא תלויה בהכרה או באישור, והגוף שממונה על הנושא לא יכול להגיד דבר כזה. (אם אתה לא משוכנע מההסבר המשפטי המקוצר ומעדיף חלופה מספרית – המספרים האלו מדברים על כ-25 אלף פליטים בישראל (2010!). מאחר שאנחנו יודעים שהמספר של אלו שמוכרים כפליטים לא מתקרב לזה, זה עונה על השאלה שלך, ונתן מדד טוב ביחס למדינות אחרות).

   מהגרי עבודה אינם פליטים, ולא נספרים כאן. אבל אם מה שמעניין אותך הם המספרים בישראל, הקישור שיש שם לדו"ח של רשות האוכלוסין מדצמבר האחרון כולל את המידע הזה, והוא די מעודכן.

   • שחר הגיב:

    לא הבנתי – איך הם סופרים את כמות הפליטים? מישהו צריך להגדיר שאדם הוא פליט, ע"פ קריטריון כלשהו. מי עושה את זה?

 3. Elizabeth הגיב:

  נציבות האו"ם לפליטים אינה מטפלת בפלסטינים, בהם מטפלת אונר"א. לפיכך, כל המספרים בסוריה וירדן אינם כוללים פלסטינים. ישנן שכונות שלמות בערי סוריה וירדן שמאוכלסות על ידי פליטים מעיראק. האחוז שלהם באוכלוסיה מאוד גדול.

 4. drevney הגיב:

  ה150 פליטים שברחו מבריטניה והחמישים שברחו מנורווגיה, איך הם בדיוק פליטים??

 5. אבנר הגיב:

  לפי הדו"ח של UNHCR והדו"ח של רשות ההגירה מספר הפליטים בישראל מספר הפליטים (אני מניח שמה שישראל קוראת לו מסתננים זה מה שUNHCR קורא פליטים) הוכפל בשנה האחרונה. השאלה שלי היא לפי דעתך, האם UNHCR טועים, רשות ההגירה טועים או שהמספר באמת הוכפל?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s