החוק היבש לא נרטב אף פעם

השוטר שהואשם ב"שוחד מיני" [כתבתי על זה קצת כאן] על כך שהוא דרש משוהה בלתי חוקית סקס כדי שלא תגורש מהארץ הוא ליאור מסורי.

אין בחוק העונשין הישראלי עבירת "שוחד מיני". לא קיימת. למיטב ידיעתי (ובדקתי), כל אישום בעבירה הזו שהוגש לבית משפט ישראלי אי פעם, התבסס על נסיבות בהן עובד מדינה ניצל את תפקידו כדי לדרוש סקס מאישה שהייתה תלויה בהחלטתו.

לפי החוק בישראל, "הבועל אישה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האשה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית" מבצע אונס.

העונש המקסימלי לעבירת האונס הוא 16 שנות מאסר.

העונש המקסימלי לעבירת השוחד (בה הורשע מסורי) הוא עשר שנות מאסר, או קנס של למעלה ממיליון ש"ח.

השופט שגזר על מסורי שישה חודשי מאסר בפועל, 2000 ש"ח קנס ו-5000 ש"ח פיצויים הוא דניאל בארי, מבית משפט השלום בתל-אביב.

כחלק מהנסיבות המקילות לעונש ציין השופט את מחלת הסכרת של אשת הנאשם ובתו, את העזרה שלו לאביו הנכה, ואת האחיינית שלו שנפטרה אחרי שחטפה חיידק טורף.
אלו עובדות. עשו איתן מה שבא לכן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אל תקרא לי מותק, הכל שפיט והרשות נתונה, מי ישמור על השומרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

25 תגובות על החוק היבש לא נרטב אף פעם

 1. ליבי הגיב:

  מילא הסכרת והאבא הנכה שלו אבל מה האחיינית קשורה? היא כבר מתה, היא לא צריכה אותו…. זה סתם נשמע כאילו שהוא חיפש להקל עליו.

 2. ארך אפיים הגיב:

  זה הזמן להפעיל לחץ על הפרקליטות לערער על קולת העונש. בתוך עמם הם יושבים, וקמפיין של אימיילים, טלפונים ודואר נייר יכול לעזור.

 3. תמר הגיב:

  כל הנסיבות המשפחתיות שמתוארות כאן אכן טראגיות. אבל, מבלי להפחית מסבלם של בני המשפחה, וגם של הנאשם עצמו, מה הקשר בין זה לבין כפיית קיום יחסי מין על אישה שנמצאת במצוקה ולא יכולה לסרב?
  אם הוא מסכן ורע לו ואנשים מסביבו סובלים, זה נותן לו תירוץ לפגוע?
  כי גם לאמא שלי יש סוכרת, וסבתא שלי מתה מסרטן, ובן הזוג שלי סבל ממחלת כליות שעלולה לחזור כל רגע, ולפני פחות מחודש אושפזתי בהדסה. ואני גם סטודנטית ענייה שעובדת בשתי עבודות תוך כדי כתיבת תזה. אז אולי בעצם מותר לי עכשיו להפיל במדרגות את השכנה הזקנה מלמטה ולרוקן לה את הדירה בזמן שהיא מתפתלת מכאבים. מה, לא?

  • interspem הגיב:

   בתי משפט כן מתייחסים לנסיבות אישיות של הנאשם בגזירת העונש, וצריך להגיד שכמגמה אין לי בעיה עם זה (יש מקומות בהם זה נראה יותר תלוש, נדמה לי שהאחיינית המתה זו דוגמה בולטת) – יש לא מעט מקרים בהם מאוד ארצה שבית המשפט יתחשב בנסיבות אישיות. השאלה היא עד איזו רמה, ומתי ה"התחשבות" נראית יותר כמו היתלות בכל תירוץ כדי לקבוע עונש מגוחך לחלוטין על עבירה חמורה.

   • תמר הגיב:

    ברור שיש היגיון בהתחשבות – כשיש אנשים אחרים שתלויים בנאשם, הם גם ייפגעו מהכנסתו לכלא.
    הבעיה היא שבמקרה הזה זה הרבה מעבר להתחשבות במשפחתו של הנאשם – זה חוסר התחשבות וחוסר רגישות משווע כלפי הנפגעת. גם שוהים בלתי חוקיים הם בני אדם.
    חוץ מזה, מי שחשוב לו לא להיות מורחק ממשפחתו לתקופות ארוכות, עדיף שלא יבצע עבירות חמורות שגוררות איתן עונש מאסר.

    • facemagazinee הגיב:

     משום מה תמיד יוצא שהנסיבות המקלות האלה הן מוזרות במיוחד במקרים של אונס ותקיפה מינית. אני שומעת שוב ושוב על שופטים שמבינים את האנס, קצת מזדהים איתו, מקבלים בהבנה שזאת פאשלה חד פעמית וכו'. אם זה לא היה מגמתי זה לא היה כ"כ צורם

 4. הופמן הגיב:

  חבר הגיב ליקישור בפוסט ששמתי בפייסבוק:
  "
  החוק היבש מוסר: 1. אין עבירת "שוחד מיני", אבל יש עבירת לקיחת שוחד. טובת הנאה מינית נכללת בכך והיו מקרים לא מעטים כאלה. 2. לגבי עבירת האינוס, החלופה שמוזכרת בפוסט לא רלוונטית כי היא מתייחסת למצבים פיזיים/הכרתיים שמונעים מתן הסכמה.בכל מקרה, טענות לגבי סעיף האישום יש להפנות לתביעה, שבחרה להאשים דווקא בו, ולא לבית המשפט. 3. העונש אכן מעט מקל אך בגבולות הסביר. השופט חייב להתחשב בנסיבות אישיות, ובני משפחה חולים/אסונות במשפחה נכללים בקטגוריה זו. כמו כן על פי גזר הדין עברו של הנ"ל נקי, שירותו במשטרה לפני האירוע – מצטיין, הוא שקע בחובות ופוטר מהמשטרה וגם אלה שיקולים רלוונטיים. חוץ מזה בהחלט ייתכן שהפרקליטות תגיש ערעור.
  "

  • interspem הגיב:

   1.כאמור – בחוק אין, וכל המקרים שאני מכירה (למיטב ידיעתי, כל המקרים הקיימים, ואם החבר מהפייסבוק מכיר אחרים, באמת שאשמח לשמוע על כך) הם של בעל סמכות שמנצל את כוחו והשפעתו כדי לדרוש מאישה יחסי מין.
   2. החלק החשוב יותר – ביסוד עבירת האונס עומדת תפיסה של מניעת הסכמה חופשית לקיום יחסי מין.
   במילון שלי, "אם לא תשכבי איתי תגורשי מהארץ/מהדירה/רכושך יעוקל בהוצאה לפועל" וכד' זו הפעלת כוח ומניעה של הסכמה חופשית. כשמערכת המשפט מבינה מה המקרה שמובא אליה ואמפטית לקרבן, היא מפגינה גישה דומה:
   "הסכמה חופשית עולה מתוך מתן ביטוי להסכמה ואין די בהיעדר התנגדות, אם זה יכול להיות בנסיבות העניין תולדה של פחד, הלם או חוסר אונים שהאישה נקלעה אליו." (פס"ד בארי, או פרשת האונס בשמרת – ר' גם כאן (מיחזור הכותרת לא רלוונטי לעניין) – https://interspem.wordpress.com/2010/12/15/%D7%94%D7%9D-%D7%9C%D7%90-%D7%9E%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%92-%D7%A9%D7%94%D7%95%D7%9C%D7%9A-%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%90/ ).
   3. כמו שכתבתי לתמר למעלה – אין לי בעיה עם התחשבות בנסיבות אישיות, להיפך – אבל איזשהו היגיון צריך להיות, וסוגים מסוימים של נסיבות אישיות קיימים תמיד. לא מדובר בשוטר מצטיין שפעם אחת פישל והפעיל כוח מוגזם על מפגין – מדובר במהלך מחושב, מתמשך, לניצול אישה חלשה במיוחד בסיטואציה חמורה במיוחד, ולא חסרו למסורי שפע הזדמנויות לחזור בו מהדרישה הראשונית. אשמח לשמוע מה בדיוק הנימוקים של החבר לכך שמדובר בעונש "סביר", מעבר ל"אם שופט ישראלי מלומד החליט, חזקה שהוא יודע את מלאכתו והעונש כנראה סביר".
   4. ייתכן בהחלט שהפרקליטות תגיש ערעור, ובכל זאת, מן הראוי לזכור שהפרקליטות היא שבחרה לא לראות בעניין עבירת מין מלכתחילה.

 5. פינגבאק: דבר חמור מאד « האחות הגדולה

 6. interspem הגיב:

  כאן נמחקה תגובת זבל שאינה קשורה לנושא הפוסט (מייל נשלח לכותב התגובה, שכנראה לא קיבל אותו כי מסיבה כלשהי הוא מוסר כתובת מייל לא תקינה).
  מדיניות התגובות שלי די נדיבה – תגובות מטופשות, קנטרניות, לא מבוססות ו-ווכחניות סתם נשארות, וזוכות להתעלמות אם הן לא מצדיקות יחס. תגובות שאין שום קשר בינן ובין הרשומה המוגבת יימחקו. למען הסר ספק- לא מדובר במצע לדיון.

 7. ido2267 הגיב:

  מכיוון שהזוית של הפגיעה באישה חסרת הישע כבר כוסתה אני רוצה להתייחס לצד אחר של הסיפור שגם הוא מקומם.
  שוטר שצריך לתקוע דו"ח, לגרש עובדת זרה או לעשות כל פעולה משטרתית אחרת הוא שליח הציבור ופועל מטעמו. אם למשל הייתי תופס אישה במצוקה שגנבה ממני ואומר לה שאדווח למשטרה אם לא תתמסר לי – אני זבל. אבל השוטר הזה הוא זבל על חשבוני ובשמי. הסמכות לגרש או לא לגרש היא לא שלו שהוא יכול להחליט להעלים עין אבל מהבחינה הזאת הוא לא שונה מהרבה נותני שירות ואנשי שררה במדינה שמתבלבלים בינם ובין התפקיד שהם מבצעים.

  • interspem הגיב:

   אבל הזווית הזו היא בדיוק מה שמבטא פסק הדין, ובדיוק מה שמבטאת הבחירה להאשים ב"שוחד" – העובדה שעבירות המין האלו (ונדמה לי שהבחירה בקטיגוריה "זבל", שרומזת לפסול מוסרי ולאו-דווקא לעבירה מפספסת את זה קצת) בוצעו "על חשבונך ובשמך". לא נראה לי שלמישהו במשטרה, בפרקליטות או בבית המשפט יש איזשהו ספק בעניין.

   • גרייף הגיב:

    זו הערה חשובה בעיניי; היא קצת דומה לנושא "הקלון" בשירות ציבורי. אם אתה משרת את הציבור, אתה נושא עימך אחריות מיוחדת, והבגידה באחריות הזו צריכה להיות עניין קשה. השוטר פשע וחטא נגד האישה, אבל הוא פשע וחטא בנוסף (לא במקום; אפשר להאשים בן אדם *בשני* סעיפים) גם נגדנו. נגד כולנו, ובחומרה. בדומה לשוטרים שמשקרים כדי להכניס אחרים לכלא, ולא נאשמים על כך באף סעיף. הם בוגדים בכולנו.

 8. גיל ב' הגיב:

  כמה קיבל הגבר שהואשם באונס כח הוא ערבי והזדהה כיהודי?

  • גיל ב' הגיב:

   כיוון שלא הובן הקשר של השאלה שלי לפוסט המקורי ארחיב כאן.

   בדיונים שהתעוררו לאחר הרשעתו של הגבר הערבי שקיים יחסי מין בהסכמה אם אשה בחדר מדרגות של בניין ירושלמי והואשם באונס כי הזדהה כיהודי עלו דוגמאות של מקרים שבהם הואשמו גברים באונס למרות שלא היה "אונס קלאסי" מלווה באלימות או באיומים באלימות פיזית. בין השאר הוזכרו מקרים של יחסי מין שנכפו על נשים באיומים לא פיזיים (כמו המקרה כאן) או בהבטחות שונות (סיוע בהשגת דיור וכדומה).

   אין ספק שהמקרה כאן הרבה יותר חמור מהמקרה בירושלים. בלי להכנס לוויכוח אם יחסי מין שהתקיימו בעקבות שקר הם אונס או לא. כיוון שאני לא זוכר מה היה העונש במקרה ההוא, התעניינתי אם מישהו אחר זוכר.

   • interspem הגיב:

    העונש לסבאר קאשור היה 18 חודשי מאסר בפועל (בביהמ"ש המחוזי – העליון הקל בעונש), ועוד מאסר על תנאי ופיצויים, נדמה לי של 10000 ש"ח (כתבתי קצת על הפרשה ההיא כאן – http://wp.me/pWrUf-4u , אם אתה רוצה לקרוא יותר)
    במקרה של קאשור, חשוב לציין שהאישום ב"אונס במרמה" היה לאחר עסקת טיעון מאחר שהפרקליטות לא הייתה בטוחה שניתן להרשיע על בסיס עדות הקרבן (שנדמה לי שגם היא הייתה בתעשיית המין או משהו דומה), ועובדות המקרה האמיתיות, כפי שנחשפו אחרי הפרסומים הראשונים, היו משמעותית יותר חמורות מ"הוא אמר לה שהוא רווק יהודי".

   • ל הגיב:

    גיל, מה זה 'אונס קלאסי'? כל מגע מיני שנעשה באדם בניגוד לרצונו/ה הוא אונס. ישנן קורבנותאונס רבות שלאחר מספר סירובים, או לאחר ש לא ביקש את את רשותן לגעת בגופן, כשהתוקף(שבעיני עצמו אינו בהכרח תוקף) ממשיך למרות שאינן רוצות, הן קופאות. זאת תגובה נורמלית, ועצם האקט המיני בסיטואציה הזאת הוא מעשה אלימות. כנ"ל כשאשה מאויימת כלכלית או בכל צורה אחרת. במה שונה האיום שלא יהיה לה מה לאכול, איפה לגור או איך לפרנס את ילדיה, מאיום באלימות פיזית?

 9. פינגבאק: מכתב פתוח לפרקליטות – על הלגיטימציה של האונס « fromdiaryofastudent

 10. פינגבאק: מכתב פתוח לפרקליטות – על הלגיטימציה של האונס « fromdiaryofastudent

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s