רגע (נוסף) של ציניות במשרד הפנים

קצר:
משרד הפנים השיב אתמול לבקשת ארגוני הסיוע להרחיב את הצו הארעי שניתן בעתירה בעניין גירוש מבקשי מקלט לדרום סודן. בסך הכל, מדובר בתשובה די צפויה, ואולי אפילו יש בה כמה טענות הגיוניות. אבל יש בה לפחות טענה אחת ששווה להתייחס אליה.

הרקע – בסוף ינואר 2012 התפרסמה החלטת שר הפנים לפיה על נתיני דרום סודן לעזוב את ישראל מרצונם עד לתחילת אפריל 2012, ונגד מי שלא יעזוב יינקטו פעולות אכיפה.
נגד ההחלטה עלתה מחאה, וכן הוגשה עתירת ארגוני סיוע לבית המשפט (בסוף חודש מרץ).
בעתירה ביקשו הארגונים להשעות את הודעת משרד הפנים; לאסור על הליכי אכיפה כנגד נתיני דרום סודן עד להחלטה בעתירה; להאריך רישיונות שהייה לנתיני דרום סודן; ולפתח לפחות במקרה הזה משהו שמתקרב למדיניות הגירה מסודרת1.

הבקשה למנוע זמנית את הגירוש התקבלה.
הארגונים הגישו בקשה להרחבת הצו הארעי, ולמתן רישיונות ישיבה בישראל.
משרד הפנים כמובן מתנגד. רוב הנימוקים שלו צפויים למדי – לקח לעותרים יותר מדי זמן לפנות לבית המשפט2; חיוב משרד הפנים לתת אשרות הוא לא שמירה על המצב הקיים אלא מתן צו המחייב את הממשלה לנקוט פעולה מסוימת, דבר נדיר ולא רצוי; מתן רישיונות יעודד את תופעת ההסתננות.

בכל זאת, טענה אחת של משרד הפנים מצדיקה התייחסות פרטנית: משרד הפנים טוען שמדובר ב"עתירה כוללנית" המתייחסת לקבוצה של מאות ואולי אלפי אנשים בלתי מסוימים, שונים זה מזה בנסיבות חייהם. משפטית, זו טענה קבילה ומערכת המשפט בישראל מכירה בה.
אבל טענה כזו, כשהיא מושמעת מטעם משרד הפנים, כבר חורגת מתחום האירוניה לתחום הציניות.
בצד שנאת זרים ובעתה דמוגרפית, המאפיין הבולט ביותר של יחס הרשויות בישראל למהגרים ומבקשי מקלט הוא התייחסות כוללנית לקבוצת אנשים תוך התעלמות מנסיבות חייהם. הבחירה להשתמש בכלי של הגנה קבוצתית במקום לבחון זכאות אינדיווידואלית למקלט היא דוגמא לכך. הבחירה לראות בכוווולם מהגרי עבודה היא דוגמא לכך. הבחירה לגרש את כל הסודנים מישראל היא דוגמא לכך. הבחירה לא להכיר באף אחד כפליט , לא משנה מהן נסיבות חייו הפרטניות, היא דוגמא לכך.
בתשובה לבקשה לאשרות משרד הפנים נזכר לפתע שאוכלוסיית האפריקאים השוהים שלא כדין בישראל "אינה עשויה מקשה אחת", ויש בה גברים, נשים וילדים. הענקת אשרות שהייה והזדמנות לחיים נורמליים לקבוצה גדולה ולא מוגדרת כזו היא לא סבירה. גירוש של קבוצה גדולה ולא מוגדרת היטב של בני אדם שמאפייניהם ונסיבות חייהם שונים משמעותית אלו מאלו למקום בו יהיו חייהם בסכנה – עם זה אין בעיה. אפשר לחשוב מה כבר יכול להיות ההבדל בין סודני אחד לסודני אחר.

1לא משהו מוגזם – קריטריונים וסדרים למדיניות אי הרחקה או הגנה משלימה (ר' כאן), ולפרסם זכאותו של כל אדם שקיבל הגנה כזו. בקשה כזו מבית המשפט נדרשת בגלל שרשות האוכלוסין בישראל מסרבת לבצע מהלך כזה מיוזמתה.

2ההחלטה התקבלה בסוף ינואר, הגירוש היה אמור להתחיל באחד באפריל, הארגונים פנו לבית המשפט ב-29 במרץ

פוסט זה פורסם בקטגוריה הגירה, הכל שפיט והרשות נתונה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על רגע (נוסף) של ציניות במשרד הפנים

 1. ר.בקצה הגיב:

  רשיונות ישיבה?
  כלומר,להפוך את הסודנים לתושבים?
  וכל זאת במחשכים,מאחורי גבם של אזרחי ישראל..

  • interspem הגיב:

   א. זו עתירה שהוגשה לבית המשפט, שדיוניו מתנהלים בדרך כלל בדלתיים פתוחות. חוצמזה, הנוסח המלא שלה מפורסם באתרים של חלק מהארגונים שחתומים עליה. היא לא "מאחורי גבו" של אף אחד. ציפית למודעות בתשלום?
   ב. מדובר על הארכה וחידוש של רישיונות קיימים.
   ג. "רישיונות ישיבה" מהסוג הנידון אינם מהווים מעמד תושב (הם אפילו לא אישורי עבודה), ואפשר להבין את זה מהמסמך אליו יש הפניה מפורשת. אם אתה לא קורא טקסט מתוך תשומת לב, אין לך מה להתלונן שדברים נעשים "מאחורי גבך".

   • ר.בקצה הגיב:

    קודם כל,
    אי אפשר לקרוא את המסמך שקישרת אליו,אין רווחים בין המילים.
    שנית, תוכלי להרחיב על ההבדל בין רשיון ישיבה למעמד תושב?

    • interspem הגיב:

     בקצרה (רוב הדקויות פחות רלוונטיות לכאן ממילא) – תושב זה משהו מאוד מאוד דומה לאזרח, פרט לזכויות אזרחיות מסוימות. תושבים לא יכולים להצביע, למשל.
     רשיון הישיבה הרלוונטי לענייננו הוא לא הרבה מעבר להיתר לאדם לשהות בישראל בלי שיגורש – הוא לא מקנה זכויות סוציאליות; הוא לא מקנה זכות לעבוד; הוא זמני באופיו.
     למשרד הפנים יש מערכת מורכבת של אשרות מסובים שונים (כלמיני "א5" ו-"ב1") שמעידים על היקף ו"חוזק" המעמד של אדם בישראל. הרישיונות עליהם מדובר כאן, ככל שהצלחתי להבין מהמסמכים (ובהנחה שלא השתנה בהליכי בקשת מעמד בישראל משהו משמעותי בחודשים האחרונים) הם המדרג הנמוך ביותר.

 2. Reshef הגיב:

  למה את אומרת "אף אחד", הנה יש מקרה אחד של בקשה שאושרה… למה להקצין?

 3. itamars הגיב:

  משרד הפנים דורש לאכוף את חוקי ההגירה באופן כוללני.. איזו גזענות באמת.. לא לתת יחס מיוחד למי שמאחוריו ה NGOs

  • interspem הגיב:

   אף אחד לא מצפה ממשרד הפנים לתת יחס מיוחד לאנשים, לא משנה אם הם נעזרים בארגוני סיוע או לא. כן מצפה מהם לבדוק כל מקרה לגופו לפני שהם שולחים אנשים לסיטואציה שעלולה להיות מסוכנת לחייהם וחירותם.
   ולישראל *אין* מדיניות הגירה מסודרת שאפשר לאכוף באופן כוללני. "חוקי" הגירה כוללים, למשל, מחויבות לעקרון אי ההחזרה – אז כן, מצופה ממשרד הפנים לעמוד בעקרון שמדינת ישראל חתמה עליו והתחייבה לעמוד בו.

   • ר.בקצה הגיב:

    הציניות של תומכי המסתננים עוברת כל גבול,
    ולכן נמשיך להזכיר שוב ושוב, עד שאצבעותינו יעלו עשן-
    מצרים היא מדינת מקלט מוכרת על ידי נציבות הפליטים של האו"ם – כך ממש.
    ולא רק שהיא מוכרת,נכון לינואר 2012 היו רשומים במצרים כ-45 אלף מבקשי מקלט ופליטים,רובם מסודן.
    http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/home/opendocPDFViewer.html?docid=4f4c956c9&query=egypt fact sheet 2012
    אי לכך ובהתאם לזאת, אין שום סיבה לא להחזיר את המסתננים למצרים-
    אלא אם כן תומכי ההסתננות טוענים שיש לקבל את עיקרון אי ההחזרה על פי מתווה נציבות הפלטים של האו"ם, אך לא לקבל את קביעתה שמצרים היא מדינת מקלט מוכרת…

    ומה לגבי דרום סודן?
    מסתבר שאותה נציבות פליטים עוסקת בעצמה בהחזרת דרום סודנים לארצם..
    http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/search?page=search&docid=4fb39a159&query=south sudan returnees

    אלא מאי,שעובדה זו לא מסתדרת עם מחויבותם של ארגוני ההסתננות לחורבנה של ישראל כמדינה יהודית והקמת מדינה אש"פו-נאוריסטית על חורבותיה, אז מה עושים?

   • itamars הגיב:

    האם החיוב הוא לא להחזיר אותם למדינת המקור המסוכנת, או חיוב להכניס אותם לישראל? ההבדל משמעותי, כי האנשים האלה לא מגיעים ממצרים.
    עוד משהו: מה העלות של המדיניות שאתה מציע ? לקבל כל אדם, לשתף אותו בביטוח הרפואי שאנחנו (האזרחים) משלמים עליו כל החיים, להכניס אותם לביטוח לאומי שאנחנו משלמים עליו.. תזכור לדבר גם על המחיר, לא רק על הקטעים הוורדים של הכנסת אורחים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s