תנועת "דרך חיים". החסרת משוגעים אנוכי?

[כן, זו השנייה שלי להיום, אבל אני חייבת – זו תהיה ברובה טקסט מועתק].

נריה אופן הוא פעיל טוהר-דם יהודי ידוע. למעשה, הוא לקח את זה כל כך רחוק, שאפילו המשטרה והשב"כ כעסו עליו מספיק כדי להוציא נגדו צווים, בימים העליזים בהם עודד נערים בפסגת זאב להפעיל אלימות כלפי ערבים שהסתובבו להם בשכונה.
מכתב ממנו מופץ ברגעים אלו, וכנראה נשלח אליי תחת הרושם השגוי שאני מאנשי שלומנו[1]. הריהו בשלמותו:

שלום.

ברצוננו להזמין אותך להצטרף לתנועת דרך חיים.

מדינת ישראל נמצאת כידוע לכולנו במשבר זהות, מסביב לשאלת היסוד: האם היא מדינת העם היהודי או מדינת אזרחיה (היהודים והגויים כאחד) ?

התנועה הציונית אשר הוקמה ופעלה למען העם היהודי, הצליחה ליצור תודעה של יכולת היהודים לקום ולפעול, ולא רק לחכות באופן פאסיבי לגאולה המובטחת. יהודים רבים ויקרים עמלו, בנו, יישבו, נלחמו ומסרו נפשם, במשך כמה דורות, לאור הרעיון הגדול שהנה העם היהודי קם, עומד על רגליו ויוצא מחשכת הגלות.

והנה, דווקא עתה, לאחר שהתהליך כביכול לקראת השלמתו – מדינה בעלת יכולת עמידה צבאית, כלכלית ומדינית, מסתבר שאין מדובר בעצם במדינה של העם היהודי, אלא במדינה השייכת לאזרחיה, יהודים וגויים כאחד.

בכל סוגיה שבה נוצר עימות בין הפן היהודי של המדינה לפן הדמוקרטי – שוויוני  שלה ("מדינה יהודית דמוקרטית") רשויות המשפט והשלטון מאמצות את השוויוניות כערך מוחלט  ובלתי מתפשר, ואילו הזיקה של המדינה ליהדותה, נתפשת ככותרת סמלית בלבד.

לדוגמא: חוקי היסוד של המדינה אוסרים על העדפת יהודים על פני גויים בכל תחום: חינוך, מגורים, תעסוקה ועוד. כתוצאה מכך מתרבים מחודש לחודש תופעות ההתבוללות, ("אחמד בן שרה") כשכל ניסיון להתמודד עם התופעות נתפש כהסתה לגזענות ולאפליה, שאינה עומדת בקנה אחד עם שלטון החוק.

מציאות זאת מדגישה את הצורך לייצר התאגדות של יהודים, התאגדות שהמכנה המשותף של חבריה היא  עצם היותם יהודים ורצונם לדאוג לעם היהודי.

למטרה זאת קמה תנועת דרך חיים. מטרת התנועה: לאגד את היהודים יחד על מנת להקים חברה יהודית בארץ ישראל המנהלת את חייה על פי תורה.

ההכרעות בתנועה מתקבלות על דעת החברים ב"רוב דעות" עם זכות וטו של נשיא התנועה הרב יצחק גינזבורג שליט"א.

מצ"ב קובץ של חוברת שיצאה ע"י התנועה: "זהות יהודית במבחן המציאות" המתייחסת למשבר הזהות היהודית במדינת ישראל.

כמו כן, ניתן להיכנס לאתר התנועה, להתרשם מהתכנים ומהמאמרים וכן לצפות ברשימות החברים והמתפקדים. דרך האתר ניתן להצטרף לתנועה כחבר או כמתפקד (הסברים באתר), באופן קל ופשוט.

כתובת האתר:  http://www.derech-chaim.org

נשמח להיות בקשר.

בברכה,

נריה אופן (טלפון)
בעז אלברט (טלפון)

[1] במשך חמש הדקות בהן שקלתי קריירה עיתונאית יצא לי לראיין אותו טלפונית, אבל לא נראה לי שהחלפנו כתובות אז.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה האישי הוא הפוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על תנועת "דרך חיים". החסרת משוגעים אנוכי?

 1. גליה ששון הגיב:

  שלוש תגובות:
  1. הצילו!
  2. זה היה נחמד אם מה שהוא כותב לגבי חשיבותו העליונה של השוויון בארץ היה נכון ולו במקצת
  3. אני רוצה לציין לטובה את הדיוק בשימוש במרכאות לגבי קבלת הכרעות ב"רוב דעות"…

 2. ריבלוג הגיב:

  מה הקשר בין "חוקי היסוד של המדינה אוסרים על העדפת יהודים על פני גויים בכל תחום" לתוצאה, לכאורה, שהיא: "כתוצאה מכך מתרבים מחודש לחודש תופעות ההתבוללות" ??? האם הוא מציע לאסור התבוללות בחוק? האם החוק יצא כנגד האהבה?

 3. assafr הגיב:

  יש פה פוטנציאל חתרני: אם ההכרעות אכן נעשות ב"רוב דעות", ואם מספיק "יהודים" הומאניסטים ו/או שמאלנים יצטרפו, אפשר לכוון את התנועה לדרך שונה לגמרי (נוסח פייגלין). אני תוהה מה הם היו עושים במקרה כזה.

  • interspem הגיב:

   משערת שבמקרה כזה גינזבורג יטיל וטו.

  • ליאור הגיב:

   לא שמת לב.אבל בסיס ההתאגדות של אותם יהודים, הנקראים בני ישראל, היא מכיוון שבמתן תורה נהיינו אומה חדשה.וזוהי הסיבה האחת והיחידה לקשר בין כל היהודים בעולם, וכן הסיבה היחידה לנחול את ארץ ישראל כהבטחת ה' לבני ישראל.כך שהרצון האמיתי של ה"ישראלים" האמיתיים הוא רק רצון ה'. מה שאין כן ישראלים המתאגדים ומנתקים עצמם מתורת ישראל דומים לענף המנתק עצמו מגזע העץ.במקרה זה פשוט הוא שהרי אינם כבר חלק מהעץ לעת עתה ( לצערנו) אלא אם כן ישובו לשורשם.
   ומכיוון שאין להאריך בדבר המצער לא אמשיך ואדבר על ההמצאה המוזרה בשם "ערבים ישראלים" מה הקשר שלהם ליעקב/ ישראל אבינו?! הם יכולים לשהןת כאן כנתינים המקבלים את מרות וריבונות הישראלים ואם לא חשקה נפשם בכך הם חופשיים להגר לאחת ממדינות ערב הרבות.
   לסיכום יהודי שנמצא בארץ ןמנתק עצמו מתורת חשראל הרי הוא הכובש האמיתי,ועליו להחזיר את כל השטחים הכבושים בחזרה לאותם ערבים מסכנים שברחו מכאן ב1948. אך יהודי המתיישב בארץ ישראל אך ןרק מפני שתורת ישראל כך הורתה לו, הרי הוא נוחל את הארץ ולא כובש. ודעת לנבון בנקל.

 4. obituaries3 הגיב:

  לא מובן לשם מה צריך להקים תנועה, וכי הקמת תנועה כזו או אחרת תשנה את הפן של המדינה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s