כאילו הוא יצא ממצרים

"הארץ" פרסמו כתבה נוספת על קרבנות הסחר בבני אדם המוחזקות עדיין במתקן הכליאה סהרונים.

החזקת קרבנות סחר בבני אדם במתקן כליאה זה מזעזע, ומנוגד לתפיסה הבינלאומית והישראלית בנוגע לטיפול בקרבנות. טוב שב"הארץ" כותבות על זה,ושהתקשורת עוקבת אחרי ההתנהלות הדפוקה בעניין. יש כמה בעיות עם הכתבה, ונראה לי שכדאי להבהיר כמה נקודות בעניין מחנות העינויים בסיני.

 • מה הסיפור עם מחנות העינויים?

מאז שנת 2009 ידוע לגורמים שונים בישראל ובעולם על מחנות עינויים שפועלים במדבר סיני, בהם מוחזקים מהגרים אפריקאים. חלקם התכוונו להגיע לישראל והמבריחים העבירו אותם למחנות, וידוע שנחטפו והובאו למחנות גם אנשים שלא התכוונו להגיע לישראל. הקרבנות מוחזקים עד שקרובי משפחתם ישלמו עבור שחרורם כופר, שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

כדי להמריץ את בני המשפחה לפעול לשחרורם, הקרבנות עוברים התעללות קשה שכוללת בין השאר מניעת מים, הרעבה, כבילה בשלשלאות, אלימות, מכות חשמל, אונס ולעתים עבודת כפייה. הוזכרו גם מקרים של נטילת איברים מגוף הקרבנות. עוד על המתרחש במחנות ניתן לקרוא כאן, כאן וכאן1.

 • למה לא כל מי שהוחזקה במחנות העינויים מועברת מיד למקלטים לקרבנות סחר בבני אדם?

קרבנות מחנות העינויים בסיני מוחזקים שם בעיקר לצורך סחיטת דמי כופר ממשפחותיהם. החוק הישראלי, כמו גם חוקים ממדינות רבות בעולם, והאמנה המרכזית בעניין, מגדירים סחר בבני אדם בהתבסס על התנהגות, ומטרות הסחר (כמו זנות ועבדות). החוק הישראלי מגדיר מטרות דומות מאוד לאלו שבאמנה, וסחיטת כופר אינה מוגדרת שם. המשמעות היא שרוב הקרבנות, שעברו התעללות ועינויים אבל לא אולצו לעבוד ולא נכפו עליהם יחסי מין, לא ייחשבו "קרבנות סחר".

 • האם אפשר להגדיר אותם כקרבנות עינויים?

בחוק הישראלי אין הגדרה לעינויים (פירוט וביקורת כאן), אבל התפיסה המקובלת בדין הבינלאומי, וההגדרה באמנת העינויים של האו"ם מתייחסת לעינויים ע"י גורמים רשמיים, כמו רשויות של המדינה. יש בסיס רחב לטענה שעינויים ע"י גורם פרטי (כמו למשל גבר שמתעלל באשתו) לא נחשבים "עינויים" במובן החוקי2.

 • מה האחריות של ישראל בעניין?

מחנות העינויים נמצאים מחוץ לשטח ישראל ולשליטה ישראלית, העבריינים והקרבנות אינם ישראלים. יש בישראל כמה חולרות שמשתפים פעולה עם הניסיונות לסחוט את משפחות הקרבנות, אבל זה עוד לא הופך את ישראל לאחראית למחנות עצמם. השאלה האם למדינה יש מחויבות משפטית (בשונה ממחויבות מוסרית) כלפי קרבן סחר שאין לו זיקה אליה היא שאלה מורכבת, שאין לה תשובה חד משמעית – לא בדין הישראלי ולא בדין הבינלאומי.

בכלל, מחויבות מדינה כלפי קרבנות של הפרות זכויות אדם במדינות אחרות זה תחום שהמשפט הבינלאומי רק מתחיל להגיע אליו. בעשור האחרון יש קצת יותר התייחסות רצינית לזה, אבל הדרך עוד ארוכה.

 • למה חסר מקום במקלטים?

הליך השיקום של קרבנות סחר בישראל (שמכמה היבטים הוא מהטובים שיש) כולל שנת שיקום – שהייה במקלט ואשרת עבודה. אחרי שנה, קרבן סחר בד"כ תוחזר למדינת מוצאה, אם אפשר להחזירה. קרבנות אפריקאיות שעברו את מחנות העינויים לא מקבלות אשרת עבודה (זו החלטה של רשעות האוכלוסין, שכנראה מפחדת שאם נתחיל לתת אשרות לאפריקאים, יבואו עוד. יש אנשים שמאמינים שהם אפילו יהיו מוכנים לעבור חודשים של עינויים מזעזעים כדי שיוכלו אח"כ לשטוף רצפות בתלביב), אי אפשר פשוט לזרוק אותן לרחוב, והן נשארות במקלט. זו לא הבעיה היחידה, אבל זה אחד מהגורמים לתפוסה מלאה במקלטים3.

בעיה אחרת היא שאין שום טיפול שיטתי בקרבנות מחנות העינויים, ומה שנעשה זה לנסות למתוח כלמיני מסגרות סיוע אחרות במקום להתמודד עם התופעה הזו.

 • מה הבעיה עם הכתבה ב"הארץ"?

שלושה דברים. האחד הוא התעלמות משאלות מורכבות (כמו המצב במקלטים או המחויבות של ישראל במקרה הזה). השני קרבנות מחנות העינויים לא "נחטפו לזנות". הסעיף הרלוונטי הוא "החזקה בתנאי עבדות לצורך עבודה או שירותים לרבות שירותי מין". בלי להיכנס יותר מדי לעומק הדיון במשפט פלילי בינ"ל על ההבדל בין עבדות מינית וזנות בכפייה, מקובל לדבר על "זנות" כאשר הסוחר מרוויח טובות הנאה חומריות מניצול מיניות הקרבן, ולא רק כופה עליה ניצול מיני. זה לא פחות חמור מסחר לזנות, אבל זה משהו אחר.

האחרון הוא השימוש בביטוי "סחר בנשים" ולא ב"סחר בבני אדם". זו לא בעיה רק של "הארץ" – רה"מ, הנשיא ושר המשפטים עשו אותה טעות בטקס הענקת עיטור המאבק בסחר בבני אדם4. רוב קרבנות הסחר בעולם הן עדיין נשים, אבל בישראל הייתה התקדמות עצומה בטיפול בסחר לזנות (כמו שהזכרתי גם כאן), וההתעסקות האובססיבית ב"סחר בנשים לזנות" היא חלק מההתעלמות מסחר בבני אדם שעדיין קיים ולא מטופל מספיק.

 
1המקורות האלו הם דו"חות של ארגוני סיוע. הם הופצו גם בקרב גורמים בממשלה ובכנסת, ואין מחלוקת שהכתוב בהם מתאר את המתרחש במחנות.

2סייג חלקי לכך מופיע בהערה כללית מס' 2 של ועדת האו"ם נגד עינויים, המפרשת את האמנה וקובעת שכאשר גורמי האכיפה במדינה אינם מפעילים את סמכותם כדי למנוע מקרי עינויים ע"י גורם פרטי, ניתן לראות בהם אחראים (כאן, ס' 18). זה סייג לאחריות, לא הגדרה מחודשת של מושג העינויים.

3ר', למשל, פרוטוקול ועדת המשנה של הכנסת למאבק בסחר בנשים מחודש יוני 2012, כאן.
4כי הם לא מבינים כלום בתחום הזה ולא טורחים ללמוד, זה למה. מבחינתם אנחנו עדיין ב2006. תוסיפו את זה לרשימת ה"בעיות עם טיפול בקרבנות סחר בישראל".
פוסט זה פורסם בקטגוריה הגירה, הכל שפיט והרשות נתונה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על כאילו הוא יצא ממצרים

 1. פינגבאק: כאילו הוא יצא ממצרים | העוקץ

 2. ר.בקצה הגיב:

  לא הצלחתי להבין –
  מדוע יש להעניק אשרת עבודה לאדם שאין לו שום קשר לישראל מלבד רצונו להגיע אליה?
  האם מישהו ביקש ממנו לבוא לכאן?
  האם מישהו נתן לה אשרה כלשהי לכניסה לישראל?

  שוב מתגלה פרצופו האמיתי של המיעוט הנאוריסטי, והפעם בטיעונים מגוחכים במיוחד:
  האם הכל כשר כדי להציף את ישראל בערבים ובמסתננים?
  בחייכם, קצת רחמנות על האינטילגנציה של הקוראים

  • interspem הגיב:

   בהנחה שמה שאתה באמת רוצה זה "להבין" (למרות שיש לי חשד שזה מסווה ל"להתנגח") – בקרב מי שעוסקות בטיפול בקרבנות סחר בבני אדם, עבודה נתפסת כחלק חשוב משיקום, מתחושה של עצמאות ויכולת לדאוג לעצמי אחרי הטראומה של הסחר. ככזו, יש לה תרומה חשובה להחלמה (לפחות במידה מסוימת) מהטראומה.
   סחר בבני אדם הוא באופיו עבירה חוצת גבולות שמערבת כלמיני מדינות. ככזה, הוא דורש שיתוף פעולה של מדינות שונות בהיבטים שונים, ובכלל זה, בטיפול בקרבנות הסחר. יש סיבות שונות לפרש את מחויבות המדינה כלפי קרבנות סחר כחלים גם על קרבנות זרים, אבל כאמור, אין הסכמה חד משמעית בנושא (כשאני אומרת "אין הסכמה" אני מתכוונת שיש מקורות משפטיים ועמדות של מומחים שתומכות בפירושים שונים, לא שיש "ממשלה" ו"ארגונים").
   גם לנשים שנסחרו לזנות אל תוך תחומי ישראל אף אחד לא "נתן אשרה", ומלבד עבריינים וקהל לקוחותיהם, איש לא "ביקש" מהן לבוא לכאן. אלו לא השיקולים שמנחים טיפול בקרבנות סחר. וקרבנות אלו, אגב, זוכות לאשרת עבודה – מכוח דין בינלאומי ומכוח החלטות של ממשלת ישראל. יש לזה הרבה מאוד סיבות שקשורות למאבק בסחר בבני אדם, ואני בטוחה שאם תרצה ללמוד ולא להתווכח תמצא את הדרך לקבל עליהן מידע נוסף.

   אנשים מסוימים, ואני יודעת שהמידע הזה עלול לזעזע אותך, חושבים שמחויבות להגן על אנשים ולמנוע עבירות חמורות לא מוגבלת לאנשים שחולקים איתם מוצא או עמדה פוליטית. זה קטע הומניסטי מוזר כזה.

   • ר.בקצה הגיב:

    מה זאת אומרת ״עמדות שונות״?
    איפה מתקיים דבר כזה?
    איזו מדינה מעניקה אשרות עבודה לאדם
    שנתקע בדרך אליה מהסיבות שלעיל?
    קדימה, תוכיחי – אל תצטטי כל מיני מומחים נאוריסטיים, תראי איפה זה מתקיים.
    במאמר מוסגר- לא ייאמן עד איזה שפל התדרדר המיעוט הנאוריסטי, בשאיפתו להציף את המדינה בערבים ובמסתננים.
    אין להם כלל קווים אדומים.
    אכן, מעורר תחושת קבס

    • ארך אפיים הגיב:

     זה שהרבה מדינות עושות דברים מתועבים זה לא צידוק. היתה תקופה, לא כל כך מזמן, שיהודים שוטטו בימים וחיפשו מקלט רגל ואף מדינה לא רצתה לקבל אותם. בכל מקום היה מיעוט נאוריסטי שרצה לקלוט את הנרדפים, אבל בשלטון היו אנשים כמוך שזרים עוררו בהם קבס, ושלא היו להם שום קוים אדומים. אני מקווה שאתה מקיא ללא הפסק.

    • ר.בקצה הגיב:

     אני דורש ממך תשובה פשוטה-
     איזו מדינה מעניקה אשרות עבודה לאנשים שברצונם להגיע אליה ללא שום אשרה, ונתקעו בדרכם מהסיבות שלעיל?

     קדימה, עזוב את הדמגוגיה בסגנון הקרן החד"שה שלכם-
     שמות, שמות

    • ארך אפיים הגיב:

     אתה לא במעמד לדרוש שום דבר. אני לא עוזר המחקר שלך.

    • ר.בקצה הגיב:

     תן שם של מדינה, מה הבעיה?
     אל תשאיר ערימה מהבילה על השטיח ותברח
     קדימה, אולי נלמד משהו חדש

 3. פינגבאק: זכות קיום « האחות הגדולה

 4. פינגבאק: האם אפשר להגדיר את חטיפת ילדי תימן כסחר בבני אדם? | מעונן חלקית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s