חקירה תהיה

בָּאָה עֵת לְבִקֹּרֶתחֵמוֹת צִבּוּרִית
לְחִשֹוּף, לְמִֹשְפָּט, לְעֹנֶֹש1.

סתם אומרים שהרשויות לא מגיבות לפעילות פוליטית ברשת. לפני כחודש הופץ ברשת קמפיין "מי רצח את מוסטפא תמימי?". היום פורסם שהפרקליטות הורתה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית. לא על האחריות לירי, חלילה (זה נחקר במצ"ח. נחזור לנקודה הזו) – על האחריות לפרסום.

מהכתבות לא לגמרי ברור חשדות לאיזו עבירה, בדיוק, נחקרים. בערוץ 7 כתוב שמדובר ב"חשד להסתה" (גם הפרקליט הצבאי הראשי דיבר על "מסע הסתה" בפנייה לפרקליטות) – אבל לא כתוב הסתה למה, בדיוק. “הסתה" סתמית זו לא עבירה – צריכה להיות הסתה למשהו.

הסתה לגזענות ודאי אין כאן, וגם לא הסתה להשתמטות או הימנעות מתשלום מסים (אולי באופן עקיף מאוד, אבל ספק כמה אנשים בפרקליטות רואים את הקשר בין פעולות הצבא בשטחים וסירוב לשרת).

קשה גם לקרוא פרסום של האשמות או חשדות כאלו כהסתה לאלימות או טרור. אולי לפי מבחן ליברמן ל"טרור מדיני" שכולל כל גינוי של הכיבוש הישראלי, אבל לא בטוח שליברמן הוא האדם הנכון לשאול על פרשנות לחוק הפלילי בישראל.

אפשרות אחרת היא חשד לפרסום לשון הרע. זו לא הסתה, אבל לא מופרך – בהחלט סביר שפרסום אחריות של מפקד לירי אסור שהוביל למותו של אדם תפגע במשרתו של המפקד הזה, או תעשה אותו מטרה לשנאה בעיני הבריות (בארצות מסוימות, לפחות).

ייתכן שהאחראים לקמפיין יוכלו לטעון להגנתם שמדובר בפרסום בתום לב, ושהייתה להם חובה חוקית, חברתית או מוסרית לעורר מודעת של הציבור בישראל ובחו"ל לפרטי המקרה והמחדל של המערכת. זו טענה סבירה הירי בתמימי היה אירוע חמור מספיק כדי שאפילו הצבא יטען שהוא חוקר אותו, החקירה הזו באמת נגררת הרבה זמן, והרקורד של הצבא במקרים כאלו מפוקפק מספיק כדי להצדיק ביקורת וחששות לטיוח.

מעבר לזה רוב התוכן באתר מפנה לפרסומים במקורות אחרים2, ונראה שהוא לא חורג מהתבטאויות לגיטימיות, בעלות תוכן פוליטי, מהסוג שבתי משפט בד”כ לא מתעסקים איתו. מעבר לזה, האתר בעיקר מייחס למפקדים אחריות למעשים שנעשו תחת פיקודם – להגיד שמפקד אחראי למקרי הרג ואלימות שמבצעים החיילים שלו זה לא לשון הרע ולא הסתה, זה ציון עובדה משפטית (וטענה ערכית) פשוטה.

מה שגורם לתהות מה בדיוק מטרת החקירה הזו. במקרה או שלא במקרה, ההודעה עליה פורסמה יחד עם ההודעה על דרישה לחקור את ארגון "מתגייסים באמונה", בשל קריאות לסירוב פקודה ולפגיעה בפלסטינים. אולי מדובר בניסיון להראות "איזון" – חוקרים גם את הקריאות מימין לבצע פשעים במסגרת השירות בצבא, וגם את הקריאות משמאל לחקור אותם.

יש עוד אפשרות. לחקירות כאלו יש אפקט מצנן יעיל למדי. הפרסום באתר לא חורג ממה שאפשר למצוא בלא מעט דוחות של ארגונים, רשומות בבלוגים וטורי דעה ב"הארץ", והרבה יותר מתון ממה שכתוב על שלטים בלא מעט הפגנות.

12

אם גם פרסום עובדתי למדי, שלא קורא לשום פעולה, לא כולל מידע מסווג, ו(בניגוד לטענת הצבא) לא כולל "גידופים" גורר חקירה פלילית, המתחם שבו אפשר למתוח ביקורת על מעשיהם של מפקדים בצבא ומחדליהם מצטמצם מאוד.

יש סיבות טובות מאוד לבקר פגיעות בפלסטינים והפרות חוק מטעם רשויות הביטחון. במקרים רבים, המדינה בכלל לא טורחת לחקור (לאורך רוב העשור האחרון, המדיניות הייתה לא לחקור מוות של אזרחים פלסטינים מידי חיילים). במקרים אחרים, היא טורחת לחקור רק אחרי לחצים, נדנודים ועתירות.

במקרה של תמימי, שלא חסרו בו ראיות עוד לפני שמישהו בצבא יצא לבדוק את העניין, יותר משנה שמצ"ח עדיין חוקרת. רוב כתבי האישום שפרסם משרד המשפטים בחודשיים האחרונים הוגשו די קרוב למקרה. שבועיים, שלושה, לפעמים חודש. במקרה אחד, תאונה מורכבת, רבת משתתפים, ובלי צילומים ומפקד שיודע בדיוק מי ישב באיזה רכב ומתי, זה לקח שמונה חודשים.

אבל מצ"ח לוקחת את הזמן שלה. העדים יתחילו לשכוח, ממלאי התפקידים יתחלפו, אולי בצלם תמצא מישהו אחר לטפס עליו.

הזכרתי כאן שערכאות בינלאומיות מתערבות רק כשהמדינה מראה חוסר רצון או יכולת לחקור ולהעמיד לדין בעצמה. הירי בתמימי לא יגיע להאג, אבל אם ירצה מישהו לטעון שישראל לא רוצה או לא יכולה לחקור את פעולות חייליה בשטחים, זו תהיה דוגמא טובה (אחת מרבות מדי).

חקירות כאלו לא מתקדמות בלי לחץ ציבורי. הן לא מתקדמות בלי ביקורת. איום אפקטיבי בחקירה פלילית נגד מי שמבקרים ודורשים ומזכירים הוא דרך נהדרת להימנע מחקירות או אישומים, ולאותת ליפי הנפש שלא רק שהם נלחמים בתחנות רוח, הם עלולים לשלם מחיר אישי גבוה.

1חקירה תהיה, אלתרמן.
2מתייחסת כאן רק לאתר – ייתכן שפיספסתי משהו, אבל נראה שרובו הגדול של הכתוב לא חורג מתיאורים סבירים (גם אם לא תמיד נייטרליים) של אירועים שונים, ובעיקר מפנה למקורות אחרים (בעיקר ויקיפדיה, בצלם, וגם מקורות של האו"ם והצבא – מקורות שאנשים שאינם רונן שובל יקבלו כאמינים למדי).
פוסט זה פורסם בקטגוריה הכל שפיט והרשות נתונה, כיבוש נאור, מי ישמור על השומרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על חקירה תהיה

  1. ארך אפיים הגיב:

    "חישוף". האירוניה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s