לא בני אדם

 •  חולת אלצהיימר בת 89 זקוקה לטיפול והשגחה מתמידים. כבר שתיים עשרה שנה שיש לה מטפלת. מהפיליפינים. יש ביניהן קשר טוב, וגורמים מקצועיים אומרים שלמטפלת השפעה חיובית על מצבה. חוצמזה, למטפלת יש גם שתי בנות, הבכורה בת שש. לפני כמה שנים משרד הפנים החליט לגרש את המטפלת, שהעזה להיכנס להריון. לא רק אותה – נוהל מסודר של משרד הפנים חייב עובדת זרה בהריון, ששוהה בישראל כחוק, לבחור בין העבודה והילד1. המטפלת עתרה נגד הגירוש. הנוהל נדון באותו זמן בהליך אחר, ושני הצדדים הסכימו לחכות להחלטת בג”צ.בג"צ החליט שהנוהל לא חוקי2. לא סתם לא חוקי – מפלה נשים לרעה ומפר זכויות יסוד של העובדת, את משפט העבודה הישראלי ואמנות בינלאומיות. כתבה השופטת פרוקצ'יה: מדינה הבוחרת להרחיק מקרבה עובדת ברשיון מאחר שילדה ילד, אך בשל החשש כי היא תתקשה מאוחר יותר להבטיח את עזיבתה של העובדת את הארץ, מכתימה בכתם ערכי את מערך הערכים האנושיים שהחברה הישראלית דוגלת בהם. והשופט ג'ובראן ציטט את השופט לוי, שציטט את מקס פריש:"קראנו לזוג ידיים עובדות", הוא אמר, "ובאו בני אדם". העובדות הזרות שבאו למדינתנו כדין ועוסקות בעבודות הקשות ביותר תמורת שכר נמוך הן קודם כל בני אדם לפני שהן משמשות לנו כזוג ידיים עובדות. המטופלת והמטפלת ביקשו מהועדה לעניינים הומניטאריים להאריך את שהות המטפלת. באופן חריג, הועדה המליצה לקבל את הבקשה. משרד הפנים סירב. מבחינתו, יכולה המטפלת לבחור – להישאר בארץ ולהיפרד מהילדות, או לנסוע לחו"ל איתן.

  ההסבר התרחבות העסקת עובדים זרים מחייבת מדיניות מורכבת, בין השאר "הגבלת הכניסה לישראל והכבדה על השתקעות בה”.

  הגבלת הכניסה לישראל. זה הטיעון של משרד הפנים שלפי הנתונים הרשמיים שלו עצמו העניק בשנה האחרונה היתרים להעסקת 80 אלף עובדים זרים.3

  המשרד של אלי ישי, שיאן ההיתרים להעסקת מהגרי עבודה, מאמין שאישה אחת ושתי ילדות מאיימות על "האינטרסים הכלכליים, החברתיים והתרבותיים של ישראל" הרבה יותר מדלת מסתובבת של עשרות אלפי מהגרי עבודה בחסות רשעות האוכלוסין של ישי. יש ילדות בנות שש שעדיף לא לפגוש בסמטה חשוכה אלא אם אתה צ'אק נוריס, רמבו ונפתלי בנט יחד.

  עודד פלר ויונתן ברמן כתבו (היטב) על הזר בישראל כמושא לזכויותיהם של אחרים. במקרה הזה, אפילו קשישה וחולה, שמבקשת מהממשלה שלה לא שתטפל בה, רק שלא תפריע למי שעושה זאת (ובהצלחה), ושלא תחליף אותה, לא שיכנעה את השר שמתפלל מדי יום לחסד ורחמים.

  ואם היא לא, על הגויה אין מה לדבר. היא הרי ידיים עובדות. היא לא אדם, היא פיליפינית. אז מה אם היא כאן באשרה ולשהות שלה בישראל כבר אפשר לחגוג בת מצווה. אז מה אם בנותיה נולדו כאן. אז מה אם במדינות אחרות זה היה מספיק כדי לתת לה מעמד. מי שלא בת אדם יכולה לחיות ולעבוד באותו מקום לאורך שנים, בלי משפחה, בלי קשרים, בלי חיים משל עצמה. היום כאן ומחר שם. ושיגידו תודה שאנחנו נותנים להן לעבוד בשבילנו. מי שלא בת אדם, לא יכאב לה להיקרע בין החולה שהיא צמודה אליה כבר שנים, שזקוקה לה ותלויה בה, ובין הבנות שלה.

  אני קוראת על הבחירה האכזרית הזו וחושבת על דיפה, שטיפלה בסבתא שלי כשמצבה התחיל להתדרדר. גרתי בעיר אחרת ובאתי לבקר רק בסופי שבוע (לוקחת את הדמעות באוטובוס חזרה לירושלים), אבל דיפה גרה איתה באותו בית כל הזמן. השגיחה עליה ובישלה לה וטיילה איתה ועזרה לה בכל מה שאי אפשר לעשות לבד כשהגוף שלך מתפרק מרוב שנים. גם כשדברים נהיו רעים באמת, עם צינורות הנשימה וההשכמות למיון באמצע הלילה. הכרתי מטפלות אחרות שקראו למטופלת שלהן סבתא. דיפה קראה לסבתא שלי "סבתוש".

  לא יודעת איך מרגישה אם שנפרדת מבנותיה. אני יודעת איך מרגישה נכדה שנפרדת מסבתא. ובטוחה שמספיק אנשים במשרד הפנים מכירים גם את ההרגשה הזו וגם את זו. ואם הם צריכים שופט4 כדי להבין שזו לא בחירה שמוסרי לדרוש ממישהי, שיבדקו שוב מי כאן לא בן אדם.

 • 1נקבע בימיו של השר פורז ממפלגת שינוי, ונשאר בתוקף לאורך הקדנציות של שרי פנים מקדימה ומהעבודה, למקרה שחשבתן שגזענות, אטימות וחוסר אנושיות מאפיינים את משרד הפנים רק תחת ש"ס קונטרול.

  2בג"צ 11437/05קו לעובד נ' משרד הפנים(ידוע גם כפסק הדין האחרון של השופטת פרוקצ'יה, אחד מפס"ד החשובים שניתנו בביהמ"ש העליון ב2011, ופס"ד בו השופט רובינשטיין השווה את השופטת פרוקצ'יה לקיפוד).

  3הטבלה בקישור מציינת נתונים על פעילות רשעות האוכלוסין בשנת 2012, אבל למרות הניסוח המבלבל, נדמה לי שהכוונה היא למספר העובדים בהיתר ב2012, לא למספר ההיתרים החדשים.

  4השופט דוד מינץ, ביהמ"ש המחוזי בירושלים, עת"מ (ירושלים) 54060-09-12

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה הגירה, הכל שפיט והרשות נתונה, עבודה שחורה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על לא בני אדם

 1. פוסט מצויין. הקשר הזה, בין זקנים שמבקשים שיאפשרו טיפול בהם, ש"ס ועובדים זרים הזכיר לי פוסט שכתבתי לפני שלוש וחצי שנים לערך, כששלמה בניזרי נכנס לכלא. סלחי לי על הקידום העצמי חסר הבושה, אבל נדמה לי שראוי להזכיר שכשזו היתה האמא הזקנה שלו, בניזרי לא היסס לפרוט על נימי ה"ומי יעזור לה עכשיו, כשאני לא פה?".

  http://roeerotman.wordpress.com/2009/09/01/%D7%99%D7%A9-%D7%90%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9D-%D7%9C%D7%91-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%9F/

 2. interspem הגיב:

  התבקשתי להסביר את עניין הקיפוד.

  במילים אלו מסתיים פסק דינו של השופט רובינשטיין:
  פסק דין זה ניתן על-ידי חברתי השופטת פרוקצ'יה ביום פרישתה מבית המשפט העליון, לאחר למעלה מעשור של תרומה גדולה, מקצועית וערכית, בבית משפט זה, וזאת כתום שנים פוריות רבות בבית משפט השלום ובבית המשפט המחוזי. השופטת פרוקצ'יה היא משפטנית בכל רמ"ח אבריה, והיתה משרתת ציבור בתחום המשפט כל ימיה, שנים רבות בתחומים אזרחיים במשרד המשפטים וברשות לניירות ערך, ולימים – מזה קרוב למחצית היובל – בשפיטה לכל דרגותיה. תרומתה גדולה בכל תחומי המשפט, באין ספור החלטות ופסקי דין, בתוך ידע רב ומבט רחב, ערכי וציוני אל עבר תמונה משפטית וחברתית כוללת. עוד זמן רב ייזכר ויצוטט עושר פסיקה זה, והוא לא בא כלאחר יד; בימינו יחדיו בבית המשפט המחוזי ואחר כך בבית משפט זה אפשר היה לזהות מי נועל את דלתות בית המשפט בלילה, בחריצות בלתי רגילה, בלא כל פעילות מסביב שאיננה מלאכת השיפוט בטהרתה; ואחרון חביב, בגישה אנושית, שלצד ההלכה המשפטית רואה את הפרט ומצוקותיו. היסטוריון הרעיונות ישעיהו ברלין, בעקבות המשורר היווני ארכילוכוס בן המאה השביעית לפני הספירה, מבחין באנשי יצירה בין "הקיפוד והשועל", כשם ספרו הנודע – קרי, בין "בעל מלאכה אחת" לבין המהלך בין שדות פעולה שונים; ארכילוכוס מצוטט כאומר "השועל יודע הרבה דברים קטנים, אך הקיפוד יודע דבר אחד גדול"; וכבר נאמר במקורותינו שלנו "מעולם לא ניצחני אלא בעל מלאכה אחת". השופטת פרוקצ'יה, בדגם של ישעיהו ברלין, היא בשליחותה במשפט "בעלת מלאכה אחת" ותכונת הריכוז של הקיפוד, הזוכה להערכתם הרבה של בעלי תכונות הפיזור של השועל של ארכילוכוס וברלין, כמותי למשל, וזאת גם במקרים שלא ראינו בהם עין בעין. אני מאחל לה בריאות טובה, אריכות ימים וסייעתא דשמיא להמשך סיפוק והצלחה.

 3. משרד הפנים כבר מזמן מתפקד כמשרד לטוהר הגזע, בראשות השר המרושע ביותר והגזעני ביותר שתיפקד כאן אי פעם. אלי ישי לא מהסס להתיר להביא (או שאולי "לייבא") לכאן עוד ועוד עובדים זרים ובמקביל להסית נגדם, תוך כדי המצאת "עובדות" שלא היו ולא נבראו. לדעתי אם לא היו פה עובדים זרים, אלי ישי היה צריך להמציא אויב דמוני אחר. בסופו של דבר חוץ מבליל של גזענות, קידוש הבורות והטפילות אין לש"ס שום דבר נוסף להציע.

 4. פינגבאק: מכות רצח « האחות הגדולה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s