מסכלים את השוויון בנטל הדם

שלוש הערות (וענן אחד) על הדוח של "אם תרצו" לכבוד יום ההוקרה למערך המילואים1.

.

תפלו מהכיסא אם אגיד לכן שמדובר בתוספת חדשה לסוגת "הקרן החדשה אשמה בכל"?

.

אם תרצו מתרעמים על אי שוויון בשלושה תחומים – הגיוס לצבא, השירות במילואים ו”השוויון בנטל הדם (כך!). לדבריהם "ארגונים הממומנים על ידי "הקרן החדשה" ומדינות זרות, סיכלו ניסיונות לעודד שירות צבאי או לאומי, סיכלו יוזמות להעניק זכויות לחיילי מילואים, וניסו להנציח את הבדלנות במגזר הערבי.”[כל ההדגשות שלי].
לא חסרות בעיות בדוח הזה, בחרתי שלוש נקודות ששווה להתייחס אליהן.

.

[גילוי נאות: כותבת שורות אלו פעילה בתנועת "פרופיל חדש" המוזכרת לרעה בדו"ח (ועל כך בהמשך), והייתה מעורבת באופן שולי למדי בהגנה של נתבעי "אם תרצו תנועה פשיסטית"]

.

לפי הדוח: "באופן פרדוקסלי בגלל הצלחת פעילות ארגונים אלו, הקבוצה המופלית ביותר לרעה במדינת ישראל היא קבוצת חיילי צה"ל, יוצאי השירות הלאומיאזרחי ועל אחת כמה וכמה המילואימניקים.

נראה שיש שתי סיבות ל"אפליה" הזו

האחת בזמן שאלו משרתים בצבא, אחרים עובדים, לומדים ומקדמים את הקריירה שלהם. זו, אגב, הסיבה שחרדים וערבים מאיישים כל כך הרבה עמדות מפתח סביבנו, בזמן שיוצאי סיירות עוברים ממקג'וב אחת לשנייה.

השנייה לא מועלים תיקונים כנגד העדפה מתקנת לקבוצות אחרות (למשל נשים ומיעוטים). הקבוצה המופלית ביותר, אם כן, היא זו שלא זוכה להעדפה מתקנת. 2

.

 1. הערה ראשונה: סיכול

איך בדיוק "סיכלו" הארגונים המוזכרים יוזמות להעניק זכויות למשרתים במילואים? האם הם חטפו חברי כנסת לפני הצבעות גורליות? הטילו מצור על מינהל מקרקעי ישראל? הפציצו מהאוויר מטרות נבחרות (ועוברי אורח בישי מזל)?

לא ממש. הארגונים נקטו בתחבולה הידועה כ"טרור משפטי" – הגישו עתירות לבתי משפט בישראל. דבר שאנשים עושים לפעמים, כשנראה להם שמישהו פעל בניגוד לחוק.

פנייה לבתי משפט היא לא בהכרח הדרך הנכונה או החכמה לנהל מאבקים פוליטיים וציבוריים, אבל היא דרך לגיטימית. גישה לערכאות היא חלק מהאכיפה של זכויות שונות, מפיקוח על המשטר, והיא קיימת בין השאר כדי להצביע על חוסר הלגיטימיות של מהלכים פוליטיים מסוימים.

מחברי הדוח מציינים ש"חלק לא מבוטל מהעתירות נדחו רק לאחר שמנהל מקרקעי ישראל, הכנסת והממשלה יוזמי ההטבות בעניין השירות הצבאי והלאומי, נסוגו מהצעותיהם המקוריות, ביטלו או צמצמו אותן למימדים חסרי חשיבות […] “[ההדגשות שלי]

כלומר, יוזמי ההצעות הגיעו למסקנה שיש בעיה חוקית בהצעות והן עתידות להיפסל (המדינה לא מתקפלת כשהיא חושבת שתנצח), והחליטו לרדת מהעניין. האשמה החמורה של הארגונים, אם כן, היא שהם לא התעלמו בשקט מהצעות שחוקיותן מוטלת בספק. חמור מאוד.

.

2. הערה שנייה: אפליה.

רבים מהמקרים שמוזכרים בדוח נוגעים להעדפת יוצאי צבא בתעסוקה. אם תרצו מצטטים ארגונים שטוענים שזוהי אפליה המנוגדת לחוק. הם שכחו שרשויות המדינה מסכימות איתם.
נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה (שאינה ממומנת ע"י הקרן החדשה) כתבה כי:

"עמדת הנציבות, הייתה ועודנה, כי הצבתו של קריטריון המחייב שירות צבאי, כתנאי לקבלה לעבודה ו/או לפיטורים מתפקידים אלו, פוגע בזכות לשוויון ומהווה אפליה מחמת לאום, דת ואף מין, בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.3 [הדגשות במקור].

גם החוק עצמו אוסר להפלות בין דורשי עבודה בשל שירות במילואים.4

.

אם תרצו טוענת בצדקנות שהארגונים מתעלמים מהעובדה שבצבא משרתים לא רק יהודים, אלא גם מיעוטים (ביניהם ערבים), שגם הם ייהנו מההטבות.

שתי תשובות לטענה הזו.

האחת היא שעצם השימוש בקריטריון לא רלוונטי חורג מעיקרון השוויון. שירות בצבא הוא לא קריטריון רלוונטי לקביעת צורך בסיוע כלכלי או יכולת לבצע תפקיד (או לפחות, לא בהכרח קריטריון כזה, וניתן למצוא מדדים מדויקים יותר).

השנייה היא שאפליה היא לא רק מכוונת לפגוע בקבוצה מסוימת או החברים בה. גם מדיניות שפוגעת בקבוצה מסוימת בצורה לא מידתית היא מדיניות מפלה.5 העדפה לפי שירות צבאי או שירות במילואים אולי לא פוגעת בכל הערבים, אבל היא עדיין מה שמכונה (גם בבתי משפט בישראל) "אפליה עקיפה" נגדם (ולא פחות מכך, נגד חרדים).

.

 1. הערה שלישית: פרופיל חדש

אם תרצו מקדישים כמעט עמוד לתיאור חקירה משטרתית שהתנהלה נגד תנועת פרופיל חדש (שכבר גיליתינאותות שאני פעילה בה). הם מזכירים שפעילים בתנועה נחקרו, מצטטים סעיפים מחוק העונשין

האוסרים על הסתה להימנע משירות צבאי ועבירות אחרות, ומצטטים מכתב לשר לביטחון פנים ואת שמות כל הארגונים שהיו חתומים עליו.
יש משהו אירוני בכך שתנועה שאחד מחבריה הורשע מגנה תנועה אחרת על כך שחבריה נחקרו, אבל נניח לזה. בעיה הנוגעת לגופו של הדוח עצמו, היא שהעובדה שהחקירה נסגרה כחצי שנה לאחר מכן (בשל חוסר אשמה וחוסר ראיות), נעלמה מהדוח – למרות שמידע על סגירת החקירה זמין ברשת.

פרופיל חדש היא תנועה פוליטית שמתווכחת עם לב הקונצנזוס, עוזרת לאנשים שגופים רשמיים לא רוצים לעזור להם, ולפעמים מעודדת אנשים לחשוב. מעצבן לא מעט אנשים, אבל לא פלילי.6

לכתוב בהרחבה על חקירת משטרה והאישומים החמורים שבהם התמקדה, בלי להזכיר שלא נמצאו אשמה או ראיות זה אולי לא לגמרי שקר, אבל זה ודאי לא מהלך שעניינו גילוי האמת.

.

ולקינוח, ענן מילים של פרק ה"מסקנות עיקריות מהדו"ח". הוא נראה כמו דרך נחמדה לראות מה חשוב באמת:

אםתי מילואים קרן

1הדוח עונה לשם המפוצץ "פעילות ארגונים חוץ ממשלתיים נגד חיילי צה"ל, נגד עיקרון השוויון בנטל, ובעד בדלנות המיעוט הערבי", וזמין כאן.

2Stuart: Who's looking out for the white middle-class, heterosexual male?
Carter: Congress.
כן, הצלחתי להגיב לטענה הזו בלי להגיד "פריווילגיות".
3עמדה מסכמת מטעם נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, בש"א 3863/09, 30 ביוני 2009.
4איסור שנועד, מן הסתם, להגן על משרתים במילואים ולא לפגוע בהם.
5ניסוח מקובל לאפליה כזו מופיע, למשל, בהערה כללית של ועדת האו"ם למניעת אפליה כלפי נשים העוסקת באלימות כלפי נשים, כאן.

6ומחזיקה במודל קבלת החלטות מתיש למדי, לפרקים, אבל גם זה לא פלילי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה הכל שפיט והרשות נתונה, פופוליזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על מסכלים את השוויון בנטל הדם

 1. ido2267 הגיב:

  יש לי שאלה עקרונית. במה שונה התרעומת של "אם תרצו" על פעולות חוקיות שעושה עמותת שמאל כזו או אחרת ממחאה של השמאל על דברים חוקיים לגמרי שעושה המדינה והם בכל זאת עוול?

  • interspem הגיב:

   נראה לי שראוי להפריד בין ה"תרעומת" ובין האופן בו היא מתבטאת.

   בקשר לתרעומת עצמה – ל"אם תרצו" מותר לא להסכים עם עמדות שונות של ארגוני חברה אזרחית, ביניהם ארגונים שחביבים עליי או שעם רוב עמדותיהם ודרכם אני מסכימה. לפעמים אפשר לרטון ולעבור הלאה, לפעמים פחות.
   להגיד "אם תרצו מדברים שטויות" או "אם תרצו מקדמים ערכים בעייתיים ומזיקים" זו לא שלילת זכותם להביע תרעומת – זו ביקורת (מובנת) על העמדות שהם מביעים (כולל על השפה ועולם המושגים שבהם משתמשים). בהתחשב בפער האידאולוגי הברור ביני לבינם, הם כנראה יבקרו אותי ואנשים כמוני, ואני אבקר אותם ואנשים כמוהם.

   החלק השני הוא האופן שבו התרעומת מובעת – והרשומה הזו, ברובה, עוסקת לא בבחירת הנושאים של "אם תרצו", אלא באופן שבו הם מתייחסים לנושאים האלו – ובכלל זה דמגוגיה, התממות, והתעלמות מחלקים של המציאות שלא משרתים היטב את הטיעון.

   זו התשובה לשאלה שלך. אבל צריך להגיד שיש כאן גם מעט היתממות (הן בשאלה והן בתשובה) – כי לשנינו ברור שהיחס של "אם תרצו" לארגוני חברה אזרחית בישראל, בעיקר כאלו שהם סימנו כמטרה, הוא ממש ממש לא רק "הבעת תרעומת", ויש הקשר רחב יותר שבו הדברים נאמרים – ולכן בדוח שמספר איך הארגונים הרעים הפכו את הגברים הנורמטיביים שמשרתים במילואים לאוכלוסיה המופלית ביותר בישראל צריך גם להזכיר בדרך אגב שאלו אותם הארגוננים שהלשינו לגולדסטון, כמו שכבר הזכרנו בדו"J קודם (ובעייתי הרבה יותר, אגב).

 2. ר.בקצה הגיב:

  שוב מתייחס אלינו המיעוט הנאוריסטי כחבורה של שוטים-

  ראשית, טוענת הכותבת שיוזמי ההצעות הגיעו למסקנה שיש בעיה חוקית בהצעות והן עתידות להיפסל, תוך שהיא מתעלמת מתופעה שולית וזניחה הידועה כגניבת סמכויות שלטון על ידי בית המשפט העליון.
  תופעה זו הפכה למעשה את השופטים למחוקקי-על בניגוד לחוק, ומשמשת כמחסום לחקיקה בפני המחוקקים הנבחרים.
  זו לא המצאה שלי, אגב – התופעה הזו זכתה להתייחסות מפי משפטנים קצת יותר מכובדים מהכותבת, שאין להם דבר עם הימין-
  מני מאוטנר, לדוגמא- http://www.youtube.com/watch?v=KsxDURXWIyk
  או רות גביזון – http://www.ne-israel.com/BRPortal/br/P102.jsp?arc=378363

  למעשה, כפי שטוען מאוטנר, בית המשפט העליון משמש כמאחז של קבוצה מסוימת בשלטון, אחרי שאותה קבוצה סולקה ממנו על ידי הבוחרים.
  במילים אחרות, המחוקק חושב שבע פעמים לפני שהוא מגיש הצעת חוק, לא משום אי-חוקיותה, אלא משום שהוא יודע שאותה קבוצה פוליטית הציבה מחסום פוליטי בפני חוקים שאינם מוצאים חן בעיניה, ושהיא תזרוק אותו מכל המדרגות בתואנות משפטיות שכלל לא מופיעות בחוק.

  לאחר מכן מתעלמת הכותבת מעובדה אחרת – הקרן החד"שה מתנגדת לתגמול אנשי צבא ומילואים מצד אחד, ומממנת ארגונים ערביים המתנגדים לשירות צבאי/אזרחי של צעירים ערבים מצד שני.
  כשמחברים את שני הנתונים ביחד, עולה שהקרן אכן מעודדת בדלנות ערבית, כפי שטענו "אם-תרצו".

  שלישית,
  וכאן חוצפתו של המיעוט הנאוריסטי מרקיעה שחקים-
  בבסיס הגשת העתירות נעוצה עובדה משמעותית אחת – אותם ארגונים משמשים כסוכנויות זרות של האיחוד האירופי לכל דבר ועניין, ועתירותיהם נוגעות בסוגיות בפנים הקרביים של החברה הישראלית!
  שוו בנפשכם שמדינת ישראל הייתה מממנת ארגון בריטי שמגיש עתירות לבית המשפט (הבריטי) שנוגעות לסוגיות פנים-בריטיות, כגון הגירה מוסלמית, ציביון הממלכה וכו'…הרי מדובר בטירוף מערכות מוחלט.
  ואילו הכותבת, שבחוצפתה מטיפה לאחרים מוסר, כלל לא רואה בכך בעיה ועוד משמשת באחד הארגונים היותר מתועבים שלעיל.

  אכן, יש 2 דברים אינסופיים- היקום, ונבזותו של המיעוט הנאוריסטי.

  • ido2267 הגיב:

   צודק . רק לחב"דניק שחי באוסטרליה מותר לנהל פה קמפיין למען בחירת נתניהו ו ל"אם תרצו" מותר לקבל תרומות מנוצרים אוונגליסטים כולל מכומר אנטישמי ואז לגלגל עיניים ולהגיד שמה שחשוב הוא מה עושים עם הכסף. רק לארגוני זכויות אדם אסור לקבל כסף מנורווגיה .

   • ר.בקצה הגיב:

    אל תתמם.
    ראשית, גם לארגוני הקרן החד"שה יש תורמים פרטיים, כגון ג'ורג' סורוס ודומיו.
    ושנית, אין דין התערבות מדינה זרה כדין אדם פרטי התורם מכספו.
    ארגוני המיעוט הנאוריסטי משמשים כסוכנויות זרות לכל דבר ועניין, המופעלות ע"י מדינות זרות לשם השגת מטרות פוליטיות.
    זהו דבר שאינו מקובל בשום מדינה דמוקרטית, יתר על כן במדינות שמהן מגיע המימון.

    רק כדי להדגים את צביעותו של המיעוט הנאוריסטי-
    במשך שנים נשענת המתועבת שבמפלגות חד"ש על ההתנגדות לאימפריאליזם האמריקאי ושלוחיו במזרח התיכון (קרי, אנחנו הישראלים), כשבמקביל אותם מצביעים של חד"ש מוצאים את משלח-ידם כסוכנים זרים של מעצמות אירופיות בתשלום מלא וללא כל טיפת בושה.

    אז אמרו אתם, המיעוט הנאוריסטי מתועב או לא?

  • eyal6699 הגיב:

   אני רק שאלה: למה שמת מרכאות ב'הקרן החד"שה'? באם תרצו מוכרים לכם שהיא סוכנות של חד"ש?

   • ר.בקצה הגיב:

    ראשית, אני לא פעיל של "אם-תרצו".

    ולשאלתך- הקרן החד"שה, כמו גם המתועבת שבמפלגות חד"ש מחויבות שתיהן לחורבן המדינה היהודית ולהקמת מדינה אש"פו-נאוריסטית על חורבותיה.
    -לכן תומכת הקרן בארגונים האנטי-ישראליים "עדאללה, "זוכרות" ו-"מדה אל כרמל", המחוייבים כולם להצפתה של ישראל במיליוני ערבים.
    – לכן תומכת הקרן בארגונים הקוראים לחרם על ישראל כ"קואליציית נשים לשלום" (http://www.ngo-monitor.org.il/article/_cwp_) ודומיה
    -לכן תומכת הקרן בגלוי בהפיכתה של ישראל לדו-לאומית, בדיוק כפי שמופיע באתר הזרוע הביצועית שלה, ארגון מתועב אחר בשם "שתי"ל":

    "התכנית הפלסטינית" בשתיל פועלת לעיצוב תהליכים ומדיניות, באמצעות שילוב, חיזוק וחיבור הכוחות בחברה הפלסטינית ובחברה היהודית, השותפים לחזון המדינה השוויונית, המכירה בפלסטינים אזרחי ישראל כקבוצה לאומית, זכאית לשוויון אזרחי וקבוצתי-לאומי .
    http://www.shatil.org.il/activity/palestinian
    (ובמאמר מוסגר – כן נאוריסטים, שוויון קבוצתי-לאומי הוא דו-לאומיות, כל ההתפתלויות לא יעזרו לכם).

    • eyal6699 הגיב:

     אוהו, והנה נחשפה האמת, בעיניך זכויות שוות לערבים אזרחי ישראל משמעו מדינה דו לאומית. מה אתה מציע במקום? להפוך אותם לעבדים? לגרש אותם לאוגנדה?

     נ.ב. כבר כמה שנים הקרן החדשה לא תורמת ל"קואליציית נשים לשלום", אתה מוזמן לבדוק את זה.

    • ר.בקצה הגיב:

     אל תשתטה-
     הקרן החד"שה מדברת על שוויון קבוצתי-לאומי.
     האם גם אתה תומך בשוויון קבוצתי-לאומי לערבים?

  • goolash הגיב:

   שוו בנפשכם שמדינת ישראל היתה מזוהה עם ארגון אמריקאי שמגיש עתירות לבית המשפט האמריקאי שנוגעות לסוגיות אמריקאיות (למשל הליגה נגד השמצה), או מפעיל מהלכים בממשל האמריקאי (הלובי היהודי בסנאט, למשל). באמת טירוף מערכות.
   אני גם לא זוכרת שמדינת ישראל התלוננה כשארגונים מחו"ל תרמו למטרות אחרות, שאינן זכויות אדם.

   מסכימה לגמרי שאם העולם ימשוך את ידיו לחלוטין מישראל – בלי תרומות, בלי מענקי סיוע ונשק, בלי מימון פוליטיקאים – העניינים יסתדרו במהירות רבה בהרבה.

   • ר.בקצה הגיב:

    מה זאת אומרת "מזוהה"?
    כמה כסף מעבירה מדינת ישראל לארגונים שציינת (אגב, השימוש במושג "לובי יהודי" בארה"ב שנוי במחלוקת ויש התופסים אותו אף כאנטישמי)? קדימה, תני פרטים ומספרים.
    וממתי פעילות לחורבן המדינה היהודית או להחרמתה נחשבת כזכויות אדם?

    רוצה לדעת כמה כסף מקבלות הסוכנויות הזרות השונות ממפעיליהן?
    בבקשה-

    יש ללחוץ כדי לגשת אל European_Funding_chart_Hebrew.pdf

 3. גיא רוזנצוויג הגיב:

  בתור מילואימניק אין לי אלא לברך על מאבקה של אם תרצו למעננו.
  זה מאבק אמיתי למען זכויות חברתיות וצדק חברתי.

  • עדו הגיב:

   בתור אחד שכבר לא עושה מילואים אני רק יכול להביט מהצד ולהיאנח כשאני רואה איך מסדרים אותך ולוקחים טרמפ על הבעיות האמיתיות שלך כדי לקדם פה את עמדת הממשלה בצורה כביכול ספונטנית שבאה 'מהשטח'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s