מישהו מטפל בך?

במוצאי שבת שעברה צעדו כמה עשרות עובדות סיעוד (ומעט מדי תומכות) מדרום תלאביב לכיכר הבימה. ההפגנה הזו הייתה תזכורת כואבת לבעיות במגזר הזה. לא רק במסדרונות משרדי ממשלה, גם אצלנו בבית הבית הפוליטי והבית הממשי.

בצעדה, העובדות (בתמיכה רבה מארגון "קו לעובד") דרשו שוויון ותנאים ראויים, הזכירו שמגיע להן יחס המתאים לעובדים ולא לעבדים, וביקשו מהמדינה לחתום על אמנת העובדים במשק בית של ארגון העבודה העולמי (ILO).1

האמנה הזו כוללת כלמיני רעיונות רדיקליים. למשל, היא מחייבת את המדינה לפעול נגד עבודת כפייה, ניצול או אלימות. היא מחייבת הקפדה על תנאי עבודה ראויים ושימת לב לפגיעות המיוחדת של עובדות במשק בית. היא מחייבת הסבר ברור של תנאי העבודה. היא מחייבת להסדיר תיווך ולמנוע מחברות כוח אדם ניצול ומרמה של עובדות. היא מחייבת גם שהיחס לעובדות במשק בית יהיה שווה לזה שזוכים לו עובדים אחרים – לדוגמא, ביחס לשעות עבודה ותשלום על שעות נוספות.

.

כדאי להתעכב רגע על הנקודה האחרונה, כי היא ממש לא מובנת מאליה. עובדות סיעוד רבות עובדות שעות ארוכות, לפעמים ארוכות מאוד, או אפילו צריכות להיות זמינות להשגחה על המטופל כל הזמן.

כיום, חוק שעות עבודה ומנוחה לא חל עליהן לא משנה אם הן עובדות עשר, חמש עשרה או עשרים שעות, לא משנה מה הן עושות בשעות האלו הן לא זכאיות לתשלום שעות נוספות. באישור בג"צ,2 מגן השוויון וזכויות האדם.

האם המאבק הזה, לתנאי עבודה הוגנים ושווים הוא מאבק לצדק חברתי? כמובן. האם הוא מאבק עובדים? בלי ספק. האם הוא מאבק על זכויות נשים ודאי. מה שמשאיר אותנו עם השאלה למה, בעצם, ארגונים שמניפים את הדגלים האלו לא השתתפו בצעדת העובדות, ולמה היא לא זוכה לתשומת לב מחוץ למעגל מצומצם מאוד.

מצעד עובדות הסיעוד, 4.1.2014

מצעד עובדות הסיעוד, 4.1.2014

בעיה אחת היא שלפגיעה בעובדות סיעוד יש גורמים שצריך להתעמק בהם, ורובם מורכבים הרבה יותר מ"יש מעסיקים רעים ונצלנים". כן, יש מעסיקים רעים ונצלנים. יש מטופלים שאונסים את המטפלת שלהם ומתעללים בה מינית. יש חולרות שמתעללים במטפלת של ההורים שלהם. יש מעסיקים שמחזיקים עובדות בתנאי עבדות.

אבל מאחורי כל אלו, יש גורמים אחרים, בעייתיים לא פחות. הם לא נועלים את העובדת בבית, אבל הם מונעים ממנה לצאת. הם לא כולאים אותה בתנאי עבדות, אבל הם קובעים שלא מגיעות לה הזכויות המגיעות לעובדים, ושאפשר להעביד אותה בלי לשלם לה.

.

גם בין הקולות שלא שומעים מספיק, יש קולות ששומעים יותר. תשומת הלב התקשורתית והציבורית לזכויות מהגרים מוגבלת, והנושא החם כרגע הוא מבקשי מקלט.

נהדר שהפגנות של מבקשי מקלט זוכות לתמיכה וסיקור תקשורתי, והלוואי שתרבה המחאה ויצטמצמו הסיבות למחות. אבל מעניין לראות את הפער בין תשומת הלב למאבק שהנציגים הבולטים שלו הם גברים (ובמידה רבה, עוסק בזכויות פוליטיות) והשתיקה המלווה מאבק שעיקרו זכויות חברתיות של נשים (דיון קצר בנושא כאן).3

.

עובדות סיעוד קשה יותר לשמוע, ואת הפגיעה בהן קשה יותר לראות.

חלק מהבעיה בזיהוי תנאי עבודה בסיעוד כאפליה נובע מהקושי שלנו לזהות אפליה שאינה מוצהרת. קל לזהות שלט "הכניסה לנשים אסורה". קשה יותר לראות מי הנפגעות ממדיניות ומה משותף להן. אפליית עובדות סיעוד לא מכריזה על הגבלת זכויותיהן של נשים משום שהן נשים (ומשום שהן לא אזרחיות ולא יהודיות), אבל בפועל פוגעת בהן מהסיבות האלו.

.

סיעוד הוא מקצוע נשי במובהק. הוא מבוסס על טיפול ודאגה לזולת ורוב העוסקות בו נשים.

ברור שמטפלת צריכה להיות תמיד זמינה ונכונה לדאוג למטופל. זו תכונה שמאפיינת מטפלות, ומאפיינת נשים כי הן מטיבן דואגות ואמהיות ומלאות חמלה. טיפול בחלשים זו לא בדיוק עבודה. לכן לא צריך לתחום אותה לשמונה שעות, לכן ברור שצריך להשקיע בה גם בשעות הפנאי (אם בכלל יש כאלו), ולכן לא מגיעות למטפלת זכויותיהם של עובדים אחרים. בגלל זה קל גם להתעלם מההיבט הגופני המשמעותי שנדרש כאן. אחרי הכל, טיפול הוא עבודה של נשים, חלשות. סיעוד הוא קרובמשפחה של טיפול בקרובים, בחולים ובחלשים, תפקיד שנשים אמורות למלא בכל מקרה, לא כעבודה אלא כחלק מייעודן בחיים. לא מספיק שצריך לשלם עליו, צריך גם לשלם עליו כאילו שהיה עבודה אמיתית?

ביחס לאלימות כלפי נשים, מקובל הרעיון שאפליה כוללת גם פגיעה לא פרופורציונלית בנשים.4

חשוב שנאמץ הבנה דומה גם כשהפגיעה היא חברתיתכלכלית ולא גופנית – עוני פוגע בנשים לא פחות מאלימות. היעדר תגמול על עבודה מפלה אותן לא פחות מאיום גופני.

.
כשמדיניות פוגעת הרבה יותר בקבוצה מסוימת, בעיקר קבוצה שבד"כ סובלת מאפליה,צריכה להידלק אצלנו נורה אדומה – גם אם לא הוצב על חוק שעות עבודה ומנוחה שלט "הכניסה לנשים אסורה". לכאורה, אין אפליה נגד נשים, משום שעובדות אחרות במשק זכאיות לאותן זכויות כמו עובדים גברים. אין אפליה על רקע מוצא ומעמד, כי גם לגברים מהגרים יש זכות לשעות נוספות. רק בצומת שכוללת גם נשים וגם מהגרות, החוק נעלם.

השיקול הרשמי לפגיעה בעובדות סיעוד ולאפליה ביחס לעובדים אחרים הוא שיש מתח מיוחד בין שתי קבוצות חלשות קשישים ונכים מצד אחד, מהגרות מהצד השני, וכל צעד לטובת העובדות יבוא על חשבון המטופלים. לכאורה זו לא "אפליה" – אלא איזון בין הזכויות והחובות של הצדדים השונים, האיזון המאפשר למטופלים לזכות לטיפול אישי במחיר יחסית סביר.

בשיקול הזה, כמובן, חסרה נקודה מהותית. מותר לנו כחברה להציע טיפול סיעודי דרוש במחיר מוזל. אפילו מוצדק. מה שלא מוצדק הוא הטלת עלות הטיפול דווקא על קבוצה מצומצמת של נשים שעובדות הרבה ומרוויחות מעט. הציבור רוצה להעניק למטופלים סיעודיים טיפול צמוד לאורך רוב שעות היממה – יתכבד וישלם את העלות האמיתית של הטיפול.
.

וה"ציבור" הזה הוא אנחנו, וזו כנראה הסיבה שיותר נוח לנו להתעלם. עובדות סיעוד לא מועסקות על ידי תאגידי ענק. הן מועסקות על ידי ההורים והדודות והסבתות שלנו. הקריאה למדינה לשים קץ למסגרת העסקה נצלנית ופוגענית מחייבת הכרה בכך שבעצם אנחנו מעסיקים נצלנים, ואם לא אנחנו, אז שכנה או חברה או קרובת משפחה. כמובן, אנחנו מעסיקים נצלניים ופוגעניים בגיבוי הממשלה והכנסת ובית המשפט העליון, אבל אנחנו עדיין חלק מפרקטיקה שפוגעת בנשים – עניות, מהגרות, מבודדותופוגעת בהן במיוחד בגלל שהן כאלו.

ההורים והסבים שלנו מקבלים טיפול שמי שמשלם עליו הוא אוכלוסיה ענייה שאפילו לא תהיה זכאית לו בעצמה. אנחנו מרוויחות מהפרקטיקה הזו, ואנחנו מאפשרות לה להימשך.

.

1טקסט מלא כאן (אנגלית)

2פס"ד בדיון הנוסף כאן.

3בעיקר בהתחשב בדמיון בגדלי האוכלוסייה (סדר גודל של 52-53 אלף), במעמד ובמרחק ממוקדי כוח והשפעה. נראה לי קצת מיותר, אבל חשוב לי להבהיר בכל זאת שהמטרה כאן אינה להשוות בין צדקת המאבקים השונים, או הקשיים והפגיעות בהם נתקלים מבקשי מקלט ובין אלו שבהם נתקלות עובדות סיעוד. כאן וכאן יש פגיעה המשפיעה על חייהן של רבבות, כאן וכאן המאבק מוצדק.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אל תקרא לי מותק, הגירה, הכל שפיט והרשות נתונה, עבודה שחורה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על מישהו מטפל בך?

 1. שחר הגיב:

  זו טענה שדורשת ביסוס – הרי אם המצב היה הפוך, היית אומרת שזה בגלל גזענות.
  האם נראה לך ששוביניזם הוא גורם חזק יותר מגזענות? אינטואיטיבית, נראה לי שלא – יותר קל לנו להתקשר לאנשים שגדלנו בסביבתם, וגדלנו בסביבת יותר נשים לבנות מגברים שחורים.

  כך או אחרת, המזוזה הזו היא דוגמה טובה למקרה של הרבה אקסטרפולציה מנקודת מידע בודדת, ואפס בחינה קריטית של הנחת היסוד. את בעצמך מציינת את זה שעובדות סיעוד נוטות להיות זרות ומגזע אחר, ובכ"ז בוחרת באופן שרירותי שהעניין הוא הנשיות שלהן.

  • interspem הגיב:

   מזתומרת "אם המצב היה הפוך"? איזה חלק היה הפוך?
   לא אמרתי שגזענות לא משחקת כאן תפקיד. להיפך – ברור שהזרות היא חלק מהעניין. יש משפט מפורש שמדבר על ההצטלבות בין מגדר ואתניות – בהחלט אין התעלמות מהנקודה.
   כמישהי ש"פמיניזם" הוא תחום פוליטי וערכי הרבה יותר חזק אצלה מגזענות/אתניות (ולמעשה, יותר מכמעט כל תחום אחר), הצד של פגיעה בנשים בשל היותן נשים צורם וברור לי יותר.

   הבחירה בנשיות היא לא "שרירותית". וכן, היא נראית לי משמעותית יותר, מכמה סיבות שלפחות חלקן מופיעות ברשומה הזו (למשל, התפיסה שמשהו טיפולי-נשי הוא 'לא *ממש* עבודה'.

   ובכל מקרה – אם יותר קל לך לראות את העוול בשלילת זכויות מעובדות על רקע גזעני והזווית הזו עוזרת לך לראות כמה העניין מקומם – בכיף, תתקומם נגדו על רקע גזעי.

 2. ר.בקצה הגיב:

  התשובה הפשוטה לשאלתך היא, שעובדות הסיעוד לא מהוות איום על המדינה היהודית, בוודאי בהשוואה לפולשים האפריקאיים ולאויב הערבי.
  כתוצאה מכך, התועלת שלהן למיעוט הנאוריסטי וסוכנויותיו הזרות השונות מועטה עד לא-קיימת.
  לו היה מדובר בעשרות אלפי עובדות, המבקשות להתאזרח בישראל או משהו בסגנון, המיעוט הנאוריסטי היה מתנפל על הנושא בתאווה.

 3. פאסט סימפל הגיב:

  אם עובדות סיעוד יקבלו שכר לפי החוק הרגיל, ובהנחה שהן אמורות להיות זמינות למטופל 7 ימים בשבוע 24 שעות ביממה (ויום חופש אחת לשבועיים) הן לא יוכלו לעבוד בעבודתן, החוק אוסר את זה. אם נבקש רק לשלם להן עבור הזמן שלהן, כלומר משכר מינימום חודשי נעבור לשכר לפי 24 שעות 28 ימים בחודש, כולל שעות נוספות, חגים, וכיו"ב נגלה שהשכר שלהם הוא יגדל פי כמה (פי 4 נשמע לי הגיוני, אבל לא בדקתי לעומק).

  התוצאה תהיה כמובן, שאנשים רבים שיכולים להרשות לעצמם עובד\ת סיעוד לא יוכלו להרשות לעצמם אותו, ועובדי סיעוד רבות יפוטרו. כלומר שני הצדדים של המשוואה ייפגעו בטווח המיידי. זה לא בהכרח דבר רע, זאת תוצאה של הרבה חוקים סוציאלים. אבל נדמה לי שבמקרה הזה, ייקוב הדין את ההר, ייגרום יותר נזק (למטופלים, למטפלים, ולאנשים המתסתמכים על עבודתם בחו"ל) מתועלת. זה לא אומר ששיטת ההעסקה הנוכחית היא אופטימילית באיזה שהיא צורה, היא לא, רק שאת התיקונים צריך לעשות במחשבה תחילה.

  ויקיפדיה טוענת שמבין מדינות המערב האמנה אושרה רק באיטליה. לא שזה אומר משהו, זה רק מעיד שאנחנו בחברה טובה בעניין הזה.

  • interspem הגיב:

   כמה דברים:
   א. רוב עובדות הסיעוד לא צריכות להיות זמינות 24.7. חלק כן. חלק צריכות להיות זמינות מעבר לאורך של יום רגיל. במקרים מסוימים – גם זה לא.

   ב. לפסקה הראשונה – כיום, יש העסקה שבמסגרת החוק לא אפשרית. אני לא מבינה למה הקריאה שלך הגיונית יותר מ"אז החוק צריך להתאים לאופן מילוי התפקיד הזה במציאות". יכול להיות שהפתרון יהיה תשלום ראוי גלובלי על כוננות, מתוך הבנה שלא כל הזמן הנוסף הוא 100% עבודה. יכול להיות שהפתרון הוא מטפלת יום עם שעות נוספות, ומטפלת לילה בהיקף נורמלי, או קומבינציה אחרת.

   ג. מה שיוכלו או לא יוכלו להרשות לעצמם אנשים שמעסיקים עובדת סיעוד: כתבתי על זה, במפורש, ברשומה למעלה – זה לא משחק סכום אפס שבו כל העלות הנוספת *חייבת* להתגלגל או על העובדת או על המטופל. אפשר להחליט שבמקום הכיסוי הלא מספיק הקיים כרגע דרך ביטוח לאומי, יהיה כיסוי של ההיקף הריאלי (במאמר מוסגר – באופן כללי הסיוע/סבסוד של שירותי סיעוד וטיפול מניח פער בין מה שברור שהבנאדם צריך ומה שמכירים בו, אבל זה נושא לפעם אחרת). אפשר להחליט שאחוז המס שמשלמים אנשים שאינם עובדות סיעוד ואינם קשישים סיעודיים יעלה כדי לממן את הכיסוי הזה.

   ד. לא בחברה "טובה", כן בחברה "גדולה". אבל היי, זו מדינה-מערב-אירופאית-אחת-יותר משל אמנת מהגרי העבודה(:
   יש לי איזה זיכרון מעורפל שישראל אמרה שתצטרף לאמנה הזו, אבל אני לא מצליחה למצוא את המקור, אז אולי מתבלבלת עם אמנה אחרת מסביבות אותה תקופה.

 4. פינגבאק: בירוקרטיה קטנה ומלוכלכת | מעונן חלקית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s