סוחרי הספק של הממשלה

יש סרט תיעודי מצוין בשם "סוחרי הספק" (Merchants of Doubt, מבוסס על ספר באותו שם). הסיפור שלו הוא האנשים שמנסים להראות ש"אין קונצנזוס מדעי" בסוגיות כמו התחממות גלובלית והאם סיגריות גורמות לסרטן. הוא מציג בין היתר קבוצות של "אזרחים מודאגים" לכאורה שבעצם עומדים מאחוריהם תאגידי ענק שחוששים לרווחים שלהם, או חוקרים שבשביל כסף או אידאולוגיה או שילוב של שניהם מציגים עמדות…נקרא לזה "חריגות".

לפני כמה ימים התפרסם שרשות האוכלוסין הזמינה חוות דעת על המצב באריתריאה מעמותת "איתן-המרכז למדיניות הגירה ישראלית", ארגון שמטרה די מרכזית שלו היא שלא יהיו כאן מבקשי מקלט מאריתריאה. על חוות דעת מעמותת איתן אפשר לסמוך בערך כמו שאפשר לסמוך על חוות דעת בעמודי פייסבוק של מתנגדי חיסונים, ומסיבות דומות. יש אנשים שקודם יורים את החץ ואז מציירים את המטרה, וכל העובדות, הנתונים והמחקרים שבעולם לא ישכנעו אותם לרדת ממנה. ובשני המקרים, לקחת יותר מדי ברצינות את האנשים האלו עלול להוביל לסכנת חיים.   

אפשר לשאול כמה שאלות על הסיפור הדי מטריד הזה – למשל, למה משרד ממשלתי משלם עשרות אלפי שקלים לעמותה פרטית כשיש לו יחידה מיוחדת שהתפקיד שלה הוא לערוך חוות דעת כאלו בדיוק. או למה ללכת לארגון שכולל שני אנשים בלי מומחיות רלוונטית, שמה שהם טובים בו זה כותרות פרובוקטיביות, עמוד פייסבוק פעיל, והצגה מוטה ומעוותת של מסמכים מהעולם שנועדו להראות שאפשר לגרש מבקשי מקלט, כשאתה רוצה חוות דעת אובייקטיבית על המציאות שמבקשי המקלט ברחו ממנה. אפשר לשאול גם האם הרשות באמת הייתה צריכה את המחקר, או סתם חיפשה דרך להעביר ל"איתן" כסף.[1]

אבל אני לא רוצה להתמקד בחששות לשחיתות, אלא בבחירה של משרד ממשלתי לחפש גורם חיצוני, כזה שנשמע כאילו יש לו כותרת מקצועית ואובייקטיבית ("מרכז למדיניות הגירה"), שיכתוב לו "מחקר" שיבסס את העמדה המפוקפקת שהוא רוצה לקדם בכל מקרה.

זו כמובן לא דוגמה יחידה. שני מקרים שקופצים לראש – לפני כמה שנים כתבתי כאן על דו"ח בעייתי במיוחד ששר הפנים קיבל מפרופ' ארנון סופר ומ"צוות המשימה לעצירת הסתננות" – מסמך דמגוגי, מוטה, ש"תשתית עובדתית בעייתית" זו חתיכת אנדרסטייטמנט למה שהיה בו. דוגמא אחרת היא חוות הדעת שחיבר פרופ' אבי בל מבר-אילן לחברי כנסת שרצו חוות דעת משפטית שתתמוך בניתוק חשמל לרצועת עזה. הם היו צריכים את חוות הדעת של בל כי אפילו המשפטנים הצבאיים לא היו מוכנים לחתום על טענה כזו, וגם לא אף משפטן ישראלי שעוסק בסוגיות שחוות הדעת עסקה בהן. שורה של משפטנים מהשורה הראשונה, עם מומחיות בין-לאומית אמיתית בנושא, פרסמה מסמך מפורט שהפריך את חוות הדעת של בל זמן קצר אח"כ.

מה שמחזיר אותנו לסוחרי הספק ולתפקיד שלהם. התזה ש"סוחרי הספק"  (הסרט) מציג היטב, היא של מהלך יחצני שמתחפש למדע ומיועד לטעת ספק. להעמיד פנים שיש ראיות לכאן ולכאן, שהמצב מורכב, שלא צריך לקפוץ למסקנות, ואולי בעצם הכל בסדר.

מתי צריך את סוחרי הספק? לפעמים, כשהמותג שאתה מוכר כבר נתפס כמפוקפק, בעל אינטרס ולא אמין. בטח שיצרני סיגריות יגידו שסיגריות לא מסרטנות, ומי שמרוויח מדלק יכחיש התחממות גלובלית. מה רצית שהם יגידו?

ובטח שמי שרוצה לגרש פליטים לא יודה שהם פליטים. אחרת, יצטרכו לתת להם להישאר בארץ, להתחיל לדבר על מעמד, ולפקידים והפוליטיקאים שהחליטו להתנגח ב"מסתננים" ולגרש אותם יהיה הרבה יותר קשה להצדיק את העמדה שלהם. הפקידים והפוליטיקאים מפחדים להגיד את האמת: שהם מעדיפים שפליטים ימותו באפריקה ולא שיחיו בישראל. אז הם מוצאים עובדות אלטרנטיביות שיעזרו לטעון שאין בעיה.

לא סתם עובדות אלטרנטיביות, עובדות אלטרנטיביות "מחקריות". המידע מגיע ממקור אחר. לא מירי רגב, לא אלי ישי, לא גדעון סער. פרופסור באוניברסיטה, או ארגון שמתמחה במדיניות הגירה, שמציג נתונים ומצטט דוחות ומסמכים רשמיים מאירופה.

בערך בנקודה הזו יקום מישהו ויגיד: אבל באמת קראתי בדו"ח או פסק דין מהאיחוד האירופי שהאריתראים לא פליטים. בכל העולם יודעים שהם לא פליטים. ובכן, סוחרי הספק עבדו עלייך. לא קראת את זה בדו"ח מאירופה, לא קראת את זה בפסק דין. קראת את זה בדיווח בעברית, שכנראה היה שקרי או לפחות מסולף, ורוב הסיכויים שהסילוף הגיע מעמותת איתן. משפטים זה לא מדע מדויק, אז אולי קל יותר להציג בצורה מטעה ממצאים שקריים, אבל מה שאתה קראת היה דיווח מוטעה. עובדות אלטרנטיביות, למי שלא נוח לו עם העובדות העובדתיות.

כך, למשל, עמותת איתן חגגה בשמחה דו"ח מדנמרק שהצביע על שיפור במצב באריתריאה. הדוח הזה היה כל כך דפוק שמאז שהוא יצא לא רק במדינות אחרות (שבדיה ובריטניה, למשל) מתחו עליו ביקורת, גם המחברים והמומחים שחתומים עליו התנערו ממנו, ואפילו הדנים כבר ירדו ממנו. דוחות שהסתמכו על הדוח ההוא חטפו ביקורת דומה – ולכן, נדחו על ידי גופים רשמיים ובתי משפט בבריטניה. איתן יודעת את זה, ועדיין מפנה אליו מדי פעם – כי מי שקורא את הפרסומים שלה לא יודע את האמת. איתן היא לא גוף מחקר. המציאות לא מעניינת אותה. העובדות לא מעניינות אותה.

גם פרסום בתקשורת לא מזמן, על פסק דין מבית המשפט האירופי שקבע שאפשר לגרש מבקשי מקלט מאריתריאה היה, במילים פשוטות, שקר. פסק הדין פשוט לא אמר מה שאיתן טענה (ובתקשורת מיהרו לצטט) שהוא אמר. אמינות ורציניות של מתנגדי חיסונים, כבר אמרנו?

כמו סוחרי הספק של התאגידים, סוחרי הספק של הממשלה צריכים את החזות המדעית, את התארים (של פרופסורים כמו סופר ובל), או במקרה של איתן, שלא מייצגת אף אחד עם רקע אקדמי ומקצועי רלוונטי, את הטענה שהם מסתמכים על מחקרים מקצועיים של אחרים. הם לא מייצגים דעה, הם מציגים "מחקר". אם הם יגידו את האמת, שהם יחצנים שידעו מה תהיה התוצאה עוד לפני שהם התחילו לערוך את המחקר, הם יאבדו את כל הערך שלהם כמקור אמין ובלתי תלוי, שמציג עמדה מבוססת לא פחות מהעמדה הנגדית. ואז הם יצטרכו להודות שהם כאן בשביל האינטרסים, ולא משום סיבה אחרת.

[1]  לצורך הגילוי הנאות  -"המוקד לפליטים ולמהגרים" הגיש עתירה נגד ההתקשרות הבעייתית עם איתן. כתבה אותה עו"ד ענבר בראל, עמיתה וחברה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה הגירה, מי ישמור על השומרים, פופוליזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סוחרי הספק של הממשלה

  1. ido2267 הגיב:

    חץ ולא חוץ

  2. sociallawyering הגיב:

    היפה הוא שברגע שיש "סוכני ספק" כאלה, אז עכשיו כבר יש ויכוח בין מומחים. ואת צריכה ללכת ולחפור ראיות, ולהסביר למה זו טעות, ואלו בסה"כ עמדות לגיטימיות משני עברי המתרס, וזכותו של כל אחד לבחור במה הוא מאמין ולמי. זה היופי המעוות והמסוכן בכל ספין העובדות האלטרנטיביות והפייק ניוז. אם אתה מקעקע את האמון הבסיסי במוסרי העובדות האמיתיות, ומאפשר אותו משקל ואותו זמן מסך (או אויר) לקשקשנים דמגוגיים, אז מי שנפגע הוא רק האמיתיים, שצריכים עכשיו לבזבז אנרגיה בלהראות שהם דווקא כן רציניים ובלהפריך כל שטות שנזרקת לכיוונם, במקום לעשות את העבודה שלהם. אנחנו כבר במצב הזה ביחס לרוב הדיונים בארץ – כל העמדות לגיטימיות, חופש ביטוי מוחלט וכל אחד חופשי להאמין במה שהוא בוחר. הבוקר שמעתי את הרב של צפת ברדיו, אומר שמותר לו בהחלט להגיד שיש טיפולים להומוסקסואליות ושאפשר לחזור מ"זה" ל"נורמליות" – והמראיינים גמגמו בתשובה כי איף תתחיל להתווכח עם זה בכלל.
    בקיצור, אופטימיות קוסמית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s