דברים שעושים כנס פמיניסטי – מחשבות בעקבות Beyond Discourse

ב-4-5 לאפריל התשתתפתי בכנס בארה"ב שעסק בגישות ביקורתיות ואמפיריות לסחר בבני אדם. כתבתי עליו קצת כאן.

מי מדברות, ועל מה? כמעט כל המשתתפות היו נשים, מה שלא מפתיע – נשים הן אחוז גדול מהחוקרות בתחומים של סחר ועבודת מין. מבין המשתתפות, היו הרבה מאוד נשים לא לבנות שהציגו מגוון של נרטיבים, חוויות, הקשרים שונים והצטלבות של פגיעה והדרה. אין לי ספק שהייתה לזה השפעה על הכנס כחוויה פמיניסטית, אבל זה לא הגורם היחיד.

איך מגיבות? בשונה מהאווירה באירועים אקדמיים מסוימים, לא נתקלתי כאן בכלל בעקיצות או ביטול של דוברות – גם במקרים בהם ברור שיש מחלוקות. שאלות, הערות ותיקונים עלו בצורה בונה, ובד"כ כניסיון לבנות על מה שנאמר קודם, לא כסתירה אלא כניסיון כן לקדם את השיח ולאתגר את עצמנו.

את מי פוגשות? יש כלמיני אפשרויות לדינמיקה בכנס שמשתתפות בו יחד תלמידות מחקר ופרופסוריות בעלות שם. מה שראיתי בכנס היה הרבה מאוד כבוד ותקשורת – דוברות מוכרות ומוערכות ניהלו שיחות ארוכות ולא פורמליות עם תלמידות מחקר שהן לא מכירות, הביעו סקרנות ועניין במחשבות ובעבודה שלהן ("שלהן" כלומר, גם שלי), והצביעו על כיווני מחשבה אפשריים.

מה מחוץ לפאנלים? מבחינת מבנה היום עצמו – היו הפסקות ארוכות יחסית שאפשרו שיחות מסדרון טובות, שזה טוב. מה שהפך את זה לאפילו יותר טוב – מלבד האולמות לפאנלים עצמם, היה לכנס אולם נוסף, עם שולחנות עגולים גדולים, וחלקים שונים של היום התנהלו בחדר הזה – ארוחות, הפסקות, פתיחה, סיכום. המבנה של השולחנות העגולים איפשר שיחות לא פורמליות – עם אותן נשים לאורך כל היום, או בהרכבים משתנים. זה נשמע קטן, אבל זה היה כלי מצוין לעודד שיחות ותקשורת. מארגנות הכנס והמרצות הבכירות יותר גם דאגו להתפזר ולהתערבב (זתומרת, לא היה שולחן רק של פרופסוריות ליד השולחן של תלמידות מחקר).

הכנה מראש ושיתוף: בכל הפאנלים שראיתי מנחות הפאנל הגיעו אחרי שעשו שיעורי בית – קראו את כל המאמרים/ תקצירים, חשבו על תגובות והערות לטקסטים נפרדים, ועל השאלות המשותפות שהם מעלים ואיך הם מתכתבים אחד עם השני. למה אני מתייחסת לזה כסוגיה פמיניסטית – גם, כי זה מעיד על יחס רציני לדוברות ולחומרים או הטענות שהן מביאות לדיון; גם כי זה מקדם שיח ודיאלוג ועבודה משותפת. וגם, כמו שעלה בכמה דיונים, כי נשים בד"כ פחות מתלהבות לשתף את העבודה שלהן ולהפיץ אותה – ויחס רציני מחזק את התחושה שלדברים שאת אומרת יש חשיבות, יש משמעות לקול שלך.

כל הדברים האלו דורשים מחשבה. כמעט אף אחד מהם לא דורש תקציב נוסף. חלקם דורשים לוגיסטיקה, אבל היא ברובה לוגיסטיקה שאפשר לחלק. בכנס שהמארגנות והמשתתפות בו פמיניסטיות (בגישתן גם אם לא בהכרח בתחום המחקר שלהן), אני מאמינה שיהיו מי שישמחו לסייע בארגון הדברים האלו, גם כשהן לא יכולות להתחייב למשימות כבדות יותר.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אל תקרא לי מותק, אקדמיה, האישי הוא הפוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על דברים שעושים כנס פמיניסטי – מחשבות בעקבות Beyond Discourse

  1. פינגבאק: מחשבות בעקבות כנס “Beyond Discourse – Critical and Empirical Approaches to Human Trafficking” | מעונן חלקית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s