הוועדה לקידום מעמד מכונת הרבייה המהלכת

בכנס ירושלים העשירי, שמארגנים עיתון בשבע וערוץ 7, יוענק פרס לאגודת אפרת (ולאחרים)

כן, אגודת אפרת הזאת. זאת שאפילו ביטאון הממשלה טוען שהדרך שלה למנוע מצעירות יהודיות להחליט לבצע הפלה היא שימוש בשקרים, הפחדות ומניפולציות.

אז ערוץ שבע נותן פרסים ומשבח את פועלה של אגודה מיזוגנית ומרושעת לעידוד הדמוגרפיה היהודית. לא חדשות, נכון?

כנס ירושלים הוא לא אנקדוטה קטנטנה שמעניינת רק קומץ מתנחלים. הוא אירוע גדול ורציני עם דוברים מוכרים, שלחלקם אתן משלמות משכורת. ינאמו בו השנה לא פחות מארבעה שרים (גלעד ארדן, אלי ישי, גדעון סער וסילבן שלום), הרב הראשי לישראל, ראש עיריית ירושלים, וכמה חברי כנסת בהווה ובעתיד (מנפתלי בנט, דני דנון ואריה אלדד עד אבישי ברוורמן וחיים אמסלם. מדהים מה מאחד אנשים, הא?).

מצד הפלורליזם, ינאמו שם גם דליה דורנר, אליעד שרגא (יו"ר התנועה לאיכות השלטון), ושחר אילן (עמותת חדו"ש, אלו עם הבאנרים נגד כפייה דתית).

אה, וגם יושבת ראש הועדה לקידום מעמד האישה, ציפי חוטובלי.

רגע, מה?

אם יושבת ראש הועדה לקידום מעמד האישה, האישה שלנו בליכוד (ובתיאוריה – בכנסת) שמחה להשתתף בכנס כזה, מה זה אומר על הלגיטימציה לאגודת אפרת?

אפרת היא ארגון שמזלזל בשיקול הדעת של נשים, מנצל אותן בציניות למטרות שאין להן דבר וחצי דבר עם טובתן, ודוחף אותן לקבל החלטות שהן לא רוצות לקבל, ושלא ממש הולכות לקדם אותן בחיים. הקשר בין גידול ילדים וקידום נשים הוא שאלה מורכבת כשלעצמה. גידול ילדים לא רצויים, נו באמת. מעטים הדברים שרחוקים מקידום מעמד האישה יותר מאפרת.

מי שאמונה על קידום מעמד האישה לא אמורה, נניח, להתנגד לארגונים שתכלית קיומם לראות בנשים מכונות לא רציונליות לייצור תינוקות?

368b89

כשמדובר בחוטובלי, התשובה היא לא1.

בדיון שערכה הוועדה לקידום מעמד האישה על הפלות, אמרה חוטובלי בין השאר ש"אף אחד לא חולק על זה שיש זכות לגיטימית לכל מי שרוצה לספק חומרים לנשים לפני החלטה מאוד משמעותית וגורלית", כחלק מחוק זכויות החולה וכבוד האדם. הניואנסים מעניינים כאן – חוטובלי לא גוזרת מכבוד האדם וזכויות החולה את זכותה של האישה לקבל חומרים לפני ההחלטה, אלא את זכותו של גורם אחר (במקרה הזה, נציג הרבנות הראשית והוועדה לעידוד ילודה) לחלק לה חומרים כאלו. לא זכותך לבחור מעניינת את חוטובלי, אלא זכותו של נציג הרבנות להתערב בבחירה שלך.

באותו דיון, הודתה חוטובלי לד"ר אלי שוסהיים, יו"ר אגודת אפרת, על "הדברים החשובים שאתם עושים".

לקראת סיום, סיכמה חוטובלי את הדיון בדברים הבאים:

"התחושה שלי מהדברים שנפרסו בפנינו שיש הרבה מאוד גורמים שרוצים לתת לאישה רמות שונות של מידע, מכיוונים שונים, גם של אידיאולוגיה וגם של מוטיבציה. כאשר אין ספק,כולנו בעד עידוד ילודה וכולנו בעד שנשים יוכלו ללדת ילדים–”2

התפיסה של חוטובלי את הקשר בין קידום מעמד האישה ובין שמירה על הדמוגרפיה היהודית ידועה. זו אותה יו"ר שבחרה לנהל דיונים על מניעת התבוללות בוועדה לקידום מעמד האישה (בשם זכותן של נשים שלא לפגוע בכבוד הלאום שלהן, כנראה). אותה יו"ר שחושבת שיש להיאבק בהתבוללות, גם כשנשים חיות באושר עם בני זוגן הלא יהודיים. כי האושר שלך הוא לא המטרה כאן.

העיקר שהיא אומרת שדמוגרפיה זה בוועדות אחרות.

חוטובלי לא היחידה שתנטוש את ההגנה על נשים למען העם והמולדת.

עמותת חדו"ש דווקא מכירה את הפעילות הבעייתית של אפרת, אבל כנראה זה לא מונע מהסמנכ"ל שלה לנאום בכנס שבו אפרת זוכה לפרסים ושבחים. אחרי הכל, מי יבזבז הזדמנות לדבר על שוויון בנטל כדי להעביר מסר חריף ועקרוני נגד פגיעה בזכות האישה על גופה, גם כשהפגיעה הזו מונעת במידה רבה משיקולים דתיים.

אני לא חושבת שהבחירה הזו מקרית – ארגונים שמדברים על כפייה דתית ויחסי דת ומדינה למעשה מדברים בעיקר על "שישרתו כולם בצבא ושלא נצא פראיירים". זה לא שיח על זכויות אלא על חובות. ובעיקר, החובה המקודשת לשרת בצבא. אין הרבה דוגמאות מובהקות יותר לעגלה הריקה מאנשים שעולם הערכים החילוני שלהם מסתכם בשירות בצבא.

נציג בכיר של תנועה לשוויון וחופש דת לא רואה בעיה לשבת בכנס שכמה שעות קודם הילל עמותה שחופש ושוויון הם הדברים האחרונים שאפשר להגיד עליה. מצד שני, גם נשים לא ממש נושאות בשוויון בנטל השירות הצבאי, בטח לא נשים בהריון. שיסחבו איזו אלונקה, ואז נדבר.
[עדכון – שחר אילן הגיב לשאלה על השתתפות בכנס, בעמוד הפייסבוק של חדו"ש. תקציר התגובה שלו, בשלב זה, הוא שהציונות בסכנה וצריך לשתף פעולה, להחרים את הפאנל משמעו להפסיק לדבר אחד עם השני, שלא ברור לו למה פמיניסטיות מתייחסות לארגון אפרת כאל מצורע ולא לגיטימי, שהקריאות להחרים את אפרת הן בלתי דמוקרטיות, ושצריך להראות לו למה מדובר בארגון גזען או אלים. אין לי אלא לתהות האם גם ארגון להחזרה בשאלה שפועל כמו אפרת היה נתקל באותה תמימות ודרישה להוכיח אחרת בטרם גינוי מצד לוחמי חופש הדת בישראל].

שבועיים לפני הבחירות ינאמו שרים וחברי כנסת מהעבודה, הליכוד, ישראל ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי, עם שלם, עוצמה לישראל, וש"ס בכנס שמעודד ארגונים לזלזל בזכות של נשים לבחור, לפעול בצורה אוטונומית, ולזכות לכבוד והכרה בנות אדם בזכות עצמן ולא ככלי להגשמת השאיפות הלאומיות של מישהו אחר. איך אומרים השלטים על האוטובוסים, חומר למחשבה.

[עריכה-אחרונה-באמת-וזהו – הורדתי את התמונה שהייתה שם קודם, הייתה טעות להשתמש בה מלכתחילה – לא חושבת ש"הדתיים" הם אגודת אפרת או שאגודת אפרת היא "הדתיים". זהו]

1הציטוטים המובאים כאן מתוך דיון הוועדה ב-12 לינואר 2010, באדיבות אתר "כנסת פתוחה". כל ההדגשות שלי.
2וכאן ח"כ אורית זוארץ, אחת מהצדיקות בסדום הידועה כ"קדימה", קטעה אותה ושאלה "כולנו?”
פוסט זה פורסם בקטגוריה אל תקרא לי מותק. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על הוועדה לקידום מעמד מכונת הרבייה המהלכת

  1. ido2267 הגיב:

    בלוגר עוכר ישראל אחד עשה לאפר"ת אמבוש. הוא התחזה ל'נאדין', צעירה מוסלמית פיקטיבית שנכנסה להריון ועכשיו היא פוחדת שהמשפחה שלה תרצח אותה ומצד שני לא רוצה להפיל. התשוהה שקיבל היה משהו בסגנון ' תפני לעובדת סוציאלית ', כלומר תעזבי אותנו בשקט. למותר לציין שאם זו הייתה צעירה יהודיה המתנדבת כבר הייתה דופקת על הדלת.

  2. פינגבאק: לשבור שתיקה « האחות הגדולה

  3. פינגבאק: מחאה נגד הענקת פרס ירושלים לאגודת אפרת | חורים ברשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s